Władza kierowania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Władza kierowania - strona 1 Władza kierowania - strona 2

Fragment notatki:

WŁADZA KIEROWANIA Źródła władzy (kierownika) i przywództwa: z nadania - (instrument: kij i marchewka) kierownik wydaje polecenia, a podwładni wykonują je, wiedzą bowiem, że należy do ich obowiązków; uczucia - młodzieniec jest zakochany w swojej dziewczynie i spełnia wszystkie jej życzenia; autorytet, ekspercka - wszyscy pracownicy działu zwracają się z prośbą do inżyniera i stosują się do jego zaleceń; osobowość - robotnik zostaje wylansowany na przywódcę; charyzma - ktoś nie mogąc sobie poradzić z podjęciem decyzji udaje się po pomoc do wróżki; władza z nadania
władza z autorytetu
autorytet stanowiska
autorytet autorytet osobowości autorytet rzeczywisty
autorytet władzy Fiedler wyodrębnił następujące SYTUACJE :
korzystna - ma władzę, lubią go , ma określone zadania;
niekorzystna - nie ma władzy, nie lubię go, nieokreślone zadania
średniokorzystna
Autokrata jest efektywny w sytuacji korzystnej i niekorzystnej.
Demokrata jest efektywny w sytuacji średniokorzystnej.
Jeśli chcemy coś zmienić, to musimy zmienić sytuację, bo osobowość się nie zmieni, a tym samym nie zmieni się styl kierowania.
Zachowania organizacyjne człowieka w firmie zespoły i kierowanie zespołem. Determinuje te zachowania - grupa. Fiedler - efektywność człowieka jest niezmienna
Blapohard Hershey osobowość i styl kierowania: osobowość jest zmienna, różne style zależnie od sytuacji, dojrzałości pracowników.
Efektywność w kontekście konkretnej firmy badanie czynników ekonomicznych - firma i czy grupy (kierownicy) odnoszą wynik finansowy nakłady od zysków.
Grupowe zachowania determinanty organizacyjne
Osoba x środowisko społeczne = zachowanie organizacyjne
Zachowanie organizacyjne jest funkcją ciągłego wzajemnego oddziaływania, jakie zachodzi między jednostka ludzką a środowiskiem społecznym. Zachowania w organizacji jest to interdyscyplinarna dyscyplina naukowa badająca zachowania jednostek i grup społecznych w organizacjach korzystająca z dorobku wyżej wymienionych dyscyplin scalająca jej dorobek i rozwijająca wiedze dotyczącą wyjaśniania oraz przewidywania zachowań ludzkich i sprawowania nad nimi kontroli w organizacjach.
Uwarunkowania zachowań w organizacji Zachowanie człowieka jest wynikiem współdziałania jego indywidualnych właściwości, zasobów i pragnień, oddziaływania grupy i kierownika jako wyróżnionego elementu oraz oddziaływania organizacji jako całości, jej kultury i uczciwości.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz