Wioski dziecięce w Polsce w XXI wieku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wioski dziecięce w Polsce w XXI wieku - strona 1 Wioski dziecięce w Polsce w XXI wieku - strona 2

Fragment notatki:


20. Wioski dziecięce w Polsce w XXI wieku. Wioska dziecięca jest to dobroczynna, apolityczna organizacja społeczna, pomagająca osieroconym i opuszczonym dzieciom. Cele statutowe realizuje dzięki moralnemu i finansowemu wsparciu darczyńców, przyjaciół i patronów dzieci. Wioski Dziecięce SOS należą do Międzynarodowego Stowarzyszenia  SOS- KINDERDORF INTERNATIONAL. Założenia wychowawcze Wiosek Dziecięcych SOS: MATKA - troskliwa kobieta, pełna uczuć macierzyńskich, która decyduje się                  na wychowanie powierzonych jej  dzieci (posiadająca średnie lub wyższe                  wykształcenie i ukończony kurs obejmujący zajęcia teoretyczne i praktyczne). RODZEŃSTWO - chłopcy i dziewczynki wychowywane w jednej rodzinie,                              rodzeństwa naturalne nie są rozdzielane (mama wychowuje                               np. dwójkę Kowalskich i piątkę Nowaków). DOM RODZINNY - dom, w którym dzieci mieszkają z przybraną mamą                                  w warunkach optymalnie zbliżonych do naturalnych;                                 w domu każde dziecko ma swoje miejsce - łóżko, szafkę,                                  kącik do nauki, zabawki, jak również określone obowiązki np.                                 pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem, robienie                                  drobnych zakupów itp.                          WIOSKA - kompleks architektoniczny składający się z 10 - 15 domków                   jednorodzinnych, pomieszczeń dla psychologa, pedagoga, logopedy,                   zaplecza administracyjno-gospodarczego, placów gier, zabaw itp.                   Wioska kierowana jest przez dyrektora wspieranego przez personel                   pedagogiczny. Dzieci uczęszczają do miejscowych szkół,                    w pełni uczestniczą w życiu społecznym okolicy.
Pierwsza Wioska Dziecięca SOS powstała w 1949 roku w Imst w Austrii. Jej założycielem  był Hermann Gmeiner, 30-letni student medycyny, poruszony trudnym losem bezdomnych dzieci po II wojnie światowej. W niedługim czasie, dzięki  wsparciu finansowemu z całego świata, podobne Wioski powstały w Europie, Azji, Ameryce, Afryce i Australii. Obecnie istnieje 400 Wiosek Dziecięcych SOS (w 131 krajach świata), przebywa w nich około 37 800 dzieci.  Międzynarodowe Stowarzyszenie SOS-KINDERDORF INTERNATIONAL  jest największą w świecie prywatną organizacją dobroczynną działającą na rzecz dzieci,  jest członkiem UNESCO.


(…)

….
W Wiosce Dziecięcej SOS w Siedlcach mieszka 70 dzieci w wieku od 2 do 13 lat. Mieszkają one w 12 jednorodzinnych domach pod opieką mam wioskowych. Dzieci i mamy pochodzą z różnych stron Polski, tj. Pomorza, Śląska, Mazowsza, Małopolski. Rodziny wioskowe liczą od pięciu do siedmiu wychowanków. Rodzice naturalni naszych dzieci zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, a opiekę prawną przejęli pracownicy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz