Wina

Nasza ocena:

5
Pobrań: 378
Wyświetleń: 1904
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wina - strona 1 Wina - strona 2

Fragment notatki:

WINA Grupa teorii psychologicznych - wina to określony stosunek psychiczny sprawcy do czynu; stosunek woli, świadomości, uczucia. W tym ujęciu wina odpowiada naszej stronie podmiotowej ((nie)umyślność). Grupa teorii normatywnych - Czysta teoria normatywna wychodzi poza stronę podmiotową - wina to goły zarzut, oderwany od strony podmiotowej. To na tej teorii oparł się polski ustawodawca. Są też inne teorie. Np. teoria relacyjna mówi, że wina to nie jest zwykły rzeczownik, ale relacja, która nie dopuszcza stopniowania. Wersja kompleksowa bazuje na stronie podmiotowej - zarzut opiera się na stronie podmiotowej, na zamiarze - chce, godzi się itd.
Koncepcja … - kara jest konsekwencją winy.
Teoria prewencyjna odwraca tę teorię. Dlatego jest wina, albowiem musi być kara. Jeżeli winy nic nie wyłącza to ona jest. Czy katalog okoliczności wyłączających winę jest otwarty czy zamknięty? Jeżeli katalog jest przykładowy, to mogą też być pozaustawowe - anormalne sytuacje motywacyjne.
Anormalna sytuacja motywacyjna to sytuacja podobna do stanu wyższej konieczności. Miłosierdzie i elastyczność = prawo łaski. Konkurują otwarta i zamknięta koncepcja winy. OTWARTA KONCEPCJA WINY
Miłosierdzie i elastyczność - ale od tego jest prawo łaski.
Naruszenie zasady równości wobec prawa - nie zachodziła żadna okoliczność wyłączająca winę. (No ale inny sędzia by go skazał!)
Naruszenie zasady trójpodziału władzy - Prezydent może udzielić łaski, nie musi się tłumaczyć. A przecież nie on jest sędzią. Kara nie powinna przekraczać stopnia winy. Art. 66. § 1. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne (…)
FUNKCJA LEGITYMIZUJĄCA - Art. 1 § 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. FUNKCJA LIMITUJĄCA - granice karania - Art. 53. § 1. Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Wina kształtuje górną granicę kary.
PREWENCJA GENERALNA NEGATYWNA - odstraszanie, negatywne poczucie strachu, domaga się najsurowszych kar. Strach szybko przemija. Z tej opcji ustawodawca zrezygnował.
PREWNECJA GENERALNA POZYTYWNA - kształtowanie świadomości prawnej, uczciwości. Wyznacza dolną granicę - dobra i wartości muszą być należycie chronione.

(…)

… obie w art. 31:
Psychiatryczna - przyczyny:
choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe,
inne zakłócenie czynności psychicznej.
Psychologiczna - przejaw:
niemożność rozpoznania znaczenia czynu,
niemożność pokierowania swoim postępowaniem.
Stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć nie wyłączają odpowiedzialności. 2

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz