To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wieczyste Dziewictwo NMP Sobór Konstantynopolitański Słowo narodziło się z Dziewicy Synod Laterański , dziewicze poczęcie i zrodzenie Jezusa i dziewiczy stan Maryi po urodzeniu Jezusa. Paweł VI (1968) Potwierdza to wszystko. Według Łukasza Duch św. Jest sprawcą poczęcia, a Maryja mówi, że nie zna męża. Według Mateusza (zwiastowanie Józefowi) zanim zamieszkali razem stała się brzemienna, Józef nie zbliżał się do Maryi, aż porodziła syna. Sobór Watykański II ( Lumen Gentium) narodzenie Jezusa uświęciło Dziewictwo Maryi. „Ani z krwi, ani z żądzy ciała się narodził...” W ST krew odnosi się do określenia porodu, chodzi o wpływ krwi podczas porodu. Jezus przyszedł na świat w sposób nadzwyczajny, porodowi nie towarzyszył ból matki ani rozlanie krwi. XII . Niepokalane Poczęcie Dogmat Niepokalanego Poczęcia trwa lub upada wraz z dogmatem grzechu pierworodnego, od którego Maryja była „zachowana” Okres patrystyczny czyli pierwsze sześć wieków brak jest wyraźnego stwierdzenia takiego przywileju. Występuje natomiast Chrystotypizm, czyli tendencja do przedstawiania Maryi na wzór Chrystusa.
8 grudnia 1854r Pius IX bullą Ineffabilis zdefiniował uroczyście dogmat Niepokalanego Poczęcia. 1. Najświętsza Maryja Panna w chwili swego poczęcia , ze szczególną łaską i przywilejem Boga , biorąc pod uwagę zasługi Chrystusa została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.
2 „ od pierwszej chwili swego poczęcia „ Pius IX ogłasza wolność Maryi od grzechu pierworodnego.
3. „ zachowana od zmazy grzechu pierworodnego” brak winy świętości
„ za szczególną i całkowicie jedyną łaską i przywilejem Boga
„biorąc pod uwagę zasługi J. Chrystusa” została zachowana od grzechu pierworodnego przez zasługi Chrystusa. To wskazuje na zależność Matki od Syna. Duns Szkot - jest rzeczą doskonalszą zachować kogoś od choroby niż go z niej wyzwolić. Podstawy przywileju: Macierzyństwo Boże: pierwsza podstawa Niepokalanego Poczęcia
Współdziałanie Maryi w Odkupieniu ( pod Krzyżem łączy się z ofiarą Jezusa Chrystusa.
Macierzyństwo powszechne
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)