Wiązary dachowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 2310
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wiązary dachowe - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

WIĄZARY DACHOWE
Konstrukcje dachowe ciesielskie są to ustroje z drewna, w których przekazywanie sił, powstających w składowych elementach konstrukcji, z jednych elementów na drugie odbywa się w miejscach złączy, głównie za pośrednictwem połączeń ciesielskich. Najczęściej spotykane typy wiązarów dachowych można podzielić na 3 grupy: I - bezozporowe; II - rozporowe; III - mieszane; I: płatwiowo kleszczowe, płatwiowo kleszczowe z kozłami, płatwiowo zastrzałowe; II: krokwiowe, jętkowe, wieszarowe, rozporowo zastrzałowe. Do konstrukcji krokwiowych i jętkowych wprowadza się często słupki, które mają spełniać zadanie konstrukcyjne lub służyć tylko jako szkielet ścianek nie biorących udziału w pracy wiązarów. W grupie III znajdują się układy, w których część konstrukcji pracuje jako rozporowa, a część jako bezrozporowa.
Wiązary płatwiowo kleszczowe; rozpiętość 9-10 m, mogą być stosowane bez specjalnych usztywnień w kierunku poprzecznym. Przy większej rozpiętości do ich usztywnienia w tym kierunku należy stosować albo zastrzały, albo miecze w płaszczyźnie wiązara lub wreszcie łączyć krokwie z beklą stropową na wrąb cofnięty.
1 krokiew; 2 kleszcze; 3 płatew; 4 słup; 5 belka wiązarowa; Płatwie pośrednie opierają się na słupach i są podporami krokwi. Rozstaw słupów 3-5 m. Kleszcze obejmują dwustronne krokwie i słupy i są z nimi połączone za pomocą gwoździ lub śrub. Wiązary jętkowe składają się z krokwi pracujących na zginanie i ściskanie siłą osiową oraz z poprzeczki poziomej - jętki pracującej na ściskanie. Usztywnienie wiązarów w kierunku podłużnym (ze względu na parcie wiatru) wykonuje się przez zastosowanie krawędziaków podłużnych lub łat umieszczonych w kalenicy.
Wiązar wieszarowy; wyróżniamy wiązary jedno lub dwuwieszakowe. Konstrukcja tych wiązarów jest uzależniona od krokwi, wiązar dźwiga kilka par krokwi za pośrednictwem płatwi. Wiązar jednowieszakowy o rozpiętości do 8m składa się z zastrzałów, ściągu i wieszaka, przy większych rozpiętościach stosuje się dodatkowo krzyżulce. W wiązarach dwuwieszakowych w wiązarze pełnym konstrukcja nośna składa się z zastrzałów, rozpórki między wieszakami, wieszaków i ściągu. Krokwie opierają się na płatwich pośrednich, wspartych na wieszakach. W celu nadania wiekszej sztywności wiązarowi w kierunku poprzecznym, krokwie i wieszaki połączone są kleszczami. W wiązarach pustych znajdują się tylko krokwie, wsparte na płatwiach pośrednich. Wyróżniamy: a jednowieszakowy; b jednowieszakowy z krzyżulcami; c dwuwieszakowy; d wieszarowy dwuwieszakowy;
1 zastrzał; 2 wieszak; 3 ściąg; 4 płatew kalenicowa; 13 krokiew; 14 płatew stopowa
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz