Rodzaje wiązarów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 2940
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rodzaje wiązarów - omówienie  - strona 1 Rodzaje wiązarów - omówienie  - strona 2 Rodzaje wiązarów - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Wiązar (więzar) - w budownictwie jest to podstawowy element konstrukcji dachu. W zależności od użytego materiału można wyróżnić:
wiązar drewniany - w budownictwie tradycyjnym jest to para krokwi opartych na belce stropowej lub ścianie zewnętrznej budynku za pośrednictwem murłaty. W zależności od rozpiętości podpór i zastosowanego rozwiązania wiązar wzmacnia się dodatkowo drewnianymi belkami. Najczęściej stosowane rozwiązania wiązarów ciesielskich: wiązar krokwiowy, wiązar jętkowy, wiązar płatwiowo-kleszczowy, wiązar wieszarowy, wiązar stalowy - kratownica lub blachownica wiązar żelbetowy - kratownica W rozwiązaniach inżynierskich stosuje się: kraty, łuki, ramy wykonane na ogół z desek lub materiałów drewnopochodnych, łączone przy pomocy gwoździ lub kleju.
Rozwiązania drewnianych konstrukcji dachowych.
Wiązar krokwiowo-belkowy - składa się z dwóch krokwi połączonych w kalenicy i poziomej belki przenoszącej siły rozporu przekazywane przez krokwie. Stosowane gdy rozpiętość dachu w świetle ścian zewnętrznych nie przekracza 7,0m, pochylenie połaci nie mniejsze niż 450, długość krokwi nie powinna przekraczać 4,5 -5,0 m
Wiązar jętkowy - tworzą go krokwie połączone w kalenicy, oparte na murłatach i połączone jętkami, odcinek górny krokwi od 2,5m, odcinek dolny do 4,5m, stosowane na dachach o rozpiętości 6,0-9,0m(gdy długość krokwi 4,5m), siły rozpory przenoszone są przez belki lub konstrukcję stropu, usztywnia się ją w kierunku podłużnym za pomocą ukośnych wiatrownic, łat lub krawędziaków, umieszczonych w kalenicy(przybijanych do krokwi od strony poddasza)
Wiązary płatwiowo-kleszczowe - jest stosowany w dachach o rozpiętości do 10,0m. W przypadku większych rozpiętości należy przewidzieć usztywnienia poprzeczne w płaszczyźnie wiązara(np. mieczami, zastrzałami). Składają się z: krowki, płatwi pośrednicj, płatwi stropowych(murłat i podwalin), słupów(rozmieszczonych w kierunku podłużnym co 3-5m), mieczy, kleszczy(obejmujących z obu stron słupy i krokwie). Dachy o rozpiętości 9-12m - stosowane dwie płatkie pośredni. Krokwie na poziomie wierzchu ściany kolankowej powinny być połączone kleszczami ze słupami i płatwiami(w celu przejęcia rozporu przekazywanego przez krokwie)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz