Warunki prawidłowości czynności procesowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Warunki prawidłowości czynności procesowych-opracowanie - strona 1 Warunki prawidłowości czynności procesowych-opracowanie - strona 2 Warunki prawidłowości czynności procesowych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przedstaw warunki prawidłowości czynności procesowych. Ustawa normuje następujące reguły dotyczące porządku czynności procesowych: obowiązek zawiadomienia o czasie i miejsc uczynności (175 § 1 k.p.k.)
zakaz przeprowadzania czynności, jeżeli brak jest dowodu o zawiadomieniu (art. 117 § 2 k.p.k.)
nieprzeprowadzenie czynności, gdy stawiennictwo jest obowiązkowe (art. 117 § 3 k.p.k.)
reguły oceny znaczenia czynności (art. 118 § 1 k.p.k.) lub błędnego oznaczenia czynności procesowej (art.. 118 § 2 k.p.k.)
obowiązkowe elementy pisma procesowego (art.. 119 k.p.k.),
konsekwencje naruszenia wymogów formalnych pisma procesowego (art. 120 k.p.k.) i sposób postępowania w przypadku odmowy złożenia podpisu (art. 121 k.p.k.)
2. Ogólną regułą obowiązującą we wszystkich stadiach procesu karnego jest to, że jeżeli ustawa przewiduje prawo określonych osób do wzięcia udziału w czynności procesowej, to należy te osoby zawiadomić o czasie i miejscu czynności. Miejscem czynności jest z reguły siedziba organu procesowego, chyba ze np. zachodzi potrzeba oględzin miejsca czynu lub eksperymentu-Jeżeli brak jest dowodu, ze zawiadomienie o przeprowadzeniu czynności dotarło do adresata nie można przeprowadzić danej czynności. Zakaz przeprowadzenia czynności dotyczy też takich przypadków, gdy istnieje dowód prawidłowego zawiadomienia, a zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwia należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzalność czynności bez jej obecności (art. 117 § 2 k.p.k.). Czynności procesowej nie przeprowadza się w razie niestawiennictwa strony, obrońcy lub pełnomocnika, których stawiennictwo jest obowiązkowe (art. 117 § 3 k.p.k.).
3. Rozróżnia się w procesie karnym zawiadomienia i wezwania. Zawiadomieniem jest przekazanie określone} informacji. Najczęściej chodzi o informację dotyczącą czasu i miejsca czynności- Nie rodzi ono obowiązku stawiennictwa i nie jest ono popart..e przymusem państwowym.
Wezwaniem nazywamy wydany przez organ procesowy skierowany do określonego adresata nakaz określający obowiązek stawiennictwa pod rygorem przymusu (grzywna, przymusowe doprowadzenie).
Do podejrzanego, oskarżonego, świadka, biegłego, tłumacza wysyła się wezwania, a do obrońcy, powoda cywilnego, pełnomocnika wysyła się zawiadomienie. Od tych zasad są wyjątki. Czasami zawiadamia się strony o czynności przeprowadzanej przez organ bez obecności stron. Zawiadamia się podejrzanego (a me wzywa) o terminie np. przesłuchania biegłego (art. 318 k.p.k.). Zawiadamia się również o czynności, gdy osobie przysługuje środek odwoławczy, lub zawiadamia się pokrzywdzonego o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia (art.. 306 § 1 w zw. z

(…)

… respektowania zwiększonej ilości rygorów. Są to: akt oskarżenia (art. 332-334 k.p.k.). apelacja od wyroku sądu wojewódzkiego (art. 446 § l k.p.k.), wniosek o wznowienie postępowania (art..- 545 §2 k.p.k.). Ostatnie dwie czynności są objęte przymusem adwokackim.
8. Jeżeli pismo uczestnika procesu nie odpowiada wymaganiom formalnym, przewidzianym w art. 119 lub w przepisach szczególnych, a brak jest tego rodzaju…
… w terminie pismo wywołuje skutki od dnia Jego wniesienia, co ma istotne znaczenie np. w zakresie. przedawnienia sprawy prywatnoskargowej- Natomiast nieuzupełnienie braków w terminie powoduje bezskuteczność czynności. O tej konsekwencji należy uprzedzić wzywając do usunięcia braku (art.. 120 § 2 k.p.k.)
Postępowanie w przypadku braków formalnych aktu oskarżenia reguluje przepis szczególny (art. 337 k.p.k.)

… 1 k.p.k.
Dlatego nie należy formalizować czynności, a biedy tak tłumaczyć, aby składający oświadczenie nie doznał krzywdy. Stąd niewłaściwe (błędne) oznaczenie czynności procesowej, a zwłaszcza środka zaskarżenia, nie pozbawia czynności znaczenia prawnego (art.. 118 § 2 k.p.k.).
6. Ustawa określa minimum wymagań, formalnych stawianych pismom procesowym. Pismo procesowe powinno zawierać:
1…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz