Wartości uniwersalne- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 266
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wartości uniwersalne- opracowanie - strona 1 Wartości uniwersalne- opracowanie - strona 2 Wartości uniwersalne- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wartości uniwersalne:
Pokój
Jest to najczęściej deklarowana wartość międzynarodowa, zawierana w deklaracjach, porozumieniach i umowach międzynarodowych oraz statutach organizacji międzynarodowych. Istnienie pokoju warunkuje obecny porządek międzynarodowy. Działania państwa na rzecz pokoju mogą uzyskać wsparcie społeczne i stać się czynnikiem legitymizacji władzy. Pokój, jako wartość jest bogaty historyczne. Stał się aksjologiczną bazą ruchów pacyfistycznych oraz wielu koncepcji światowego ładu politycznego, np. w kantowskiej wizji „ pokoju wieczystego” Zakres znaczeniowy pojęcia pokój
Badacze podejmujący analizę pojęciową: lata 70-te Joachim Kondziela, Józef Kukułka, Roman Kuźniar itd.
Pokój to układ normalnych stosunków pomiędzy państwami i narodami, w których brak wrogości, przemocy i wojny.
Alessandro Marazzi podkreślał znaczenie nieuciekania się do przemocy w definiowaniu słowa pokój, co oznacza oparcie sm na zasadzie równości prawnej. Wartość ta jest także regułą prawa międzynarodowego.
Cechy charakterystyczne dla pokoju jako wartości mn (badacze hiszpańscy)
Spokój społeczny w państwie- przeciwieństwo wojny
Harmonia i dobrestosunki
Istnienie „duchapokoju”- pacyfizm
Istnienie traktatów i konwencji zawartych przeciwko wojnie
Roger Scruton- pokój to przeciwieństwo wojny. Wywodzi to kolejne podejście definicyjne, podejmujące próbę określenia pokoju „a contario”. Żródła konfliktów wg Georga H. Qestera:
Zwykłagłupota ;)
Popędwojny
Dylematwięźnia
Lustrzanyobraznieporozumienia
Suma zerowatotalnejwrogości
Zamiłowanie do wojny
Warunkiwprowadzeniapokoju:
Eliminowaniezamiłowania do wojny
Nieporozumień
Potencjalnychzagrożeń
Zwracanie uwagi na wzajemną weryfikację możliwości
Redukowaniemożliwości o przeciwstawnychwartościach
Eliminowaniegłupoty
4 elementypokojuwg Quincy Wrighta
Zakończeniespecyficznejwrogości
Nieobecnośćwrogości
Aktywnebraterstwo
Instytucje ustanowione na rzecz i stojące na straży pokoju
JohanGultung, 3 rodzaje pokoju:
Pokój negatywny- brak zorganizowanej przemocy między wielkimi grupami społecznymi, ponieważ ich rozwój może zostać osiągnięty siłami wewnętrznymi.
Pokój pozytywny- wzory kooperacji i integracji między wielkimi grupami ludzkimi
Pokój nieokreślony- nieobecność przemocy w połączeniu z wzorem kooperacji
Rudolph J. Rummel- pokój to kontrakt społeczny, gdzie sm są polem społecznym i wymianą społeczną charakteryzującą się brakiem przemocy w stosunkach między państwami


(…)

… się buntują że nikt im nie będzie mówił jak mają przestrzegać praw człowieka). Umacnianie miejsca praw człowieka w SM odbywa się na dwóch poziomach: prawa międzynarodowego i praktycznej rzeczywistości stosunków w różnych dziedzinach (politycznej, gosp.)
Formy wchodzenia praw człowieka w SM:
- Karta Narodów Zjednoczonych
- Powszechna Deklaracja praw człowieka
-Pakty Praw Człowieka i inne konwencje NZ…
…, przemoc jest czasem moralnie uzasadniona, konieczność instytucjonalizacji. (Paweł VI) „Jeśli chcesz pokoju to nie przygotowuj się do wojny” - Rene Coste. Pokój to wartośc polityczna, wiąże się ze zrównoważonym współistnieniem, szczególnie zważywszy na wysoki stopień militaryzacji państw.
Wolność
Nawiązuje do niej m.in. preambuła NATO, Karta Atlantydzka, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Podstawowa wartość ONZ (niepodległość państw i narodów kolonialnych) Wolność to mn usankcjonowanie swobody wyrażania myśli i poglądów, przedsiębiorczości, cyrkulacji kapitałów i osób, przepływu informacji. Prawo do samostanowienia narodów, wyboru kierunku polityki wewnętrznej i ustroju państwa.
Godność człowieka
Wywodzi się z prawa wojennego XX w. łączy się z konwencjami haskimi ( jeńcy wojenni, osoby chore…
…, Iran. Istotna kwestią jest więc pomoc humanitarna, w krajach dotkniętych wojną. Praktyka ta rozwinęła się w XIX wieku i polegała głownie na wysyłaniu przez mocarstwa małej liczby wojsk do krajów gdzie miał miejsce konflikt w celu ratowania swych obywateli. Pomoc ta często była oceniana jako chęć ingerencji w wewnętrzne sprawy państwa , w którym miał miejsce konflikt., także prawo międzynarodowe nie jest w tej sprawie jednoznaczne. Najwięcej zastrzeżeń maja państwa Trzeciego Świata, które oskarżają Zachód o realizacje własnych interesów i chęć kontroli szczególnie w regionach bogatych w surowce. Natomiast przy braku pomocy padają zarzuty o obojętność na krzywdę niewinnych ludzi. Problem ingerencji humanitarnej splata się także z rozwojem pomocy humanitarnej coraz szerzej dostarczanej przez różne organizacje…
… do samostanowienia ( jednak w 1999 wojska rosyjskie ponownie weszły na teryt. Czeczenii pod pretekstem walki z terroryzmem).
KURDOWIE: układ pokojowy z Sevres (1920) przewidywał powstanie państwa kurdyjskiego, jednak nie został ratyfikowany i nie wszedł w życie. Kurdystan podzielono między Turcję, Irak i Iran. Pomimo wzajemnych antagonizmów tych trzech państw, w ich wspólnym interesie leżało niedopuszczenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz