Vladimir Mecziar-życiorys

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Vladimir Mecziar-życiorys - strona 1 Vladimir Mecziar-życiorys - strona 2 Vladimir Mecziar-życiorys - strona 3

Fragment notatki:

Vladimir Mecziar . WSTĘP Początkowo uwielbiany przez elity polityczne i tłumy. Uważany za ojca nowej, niepodległej Słowacji. Później odbierany jako największy jej destruktor, człowiek, który zniechęcił światowych polityków i zabił zaufanie, którym był darzony jego kraj. Mówił o wzmocnieniu federacji, a ostatecznie doprowadził do podziału Czechosłowacji. Mówił o integracji z Unią Europejską i NATO, a ostatecznie doprowadził do izolacji Republiki Słowackiej. Trzy raz był premierem i trzy razy odchodził w niesławie. "Nie jest cynikiem, jest wariatem" - twierdzą jego przeciwnicy. Pod koniec do odejścia wzywali go nawet psychiatrzy. Vladimir Mecziar - człowiek niewątpliwie najbardziej znany na świecie spośród naszych południowych sąsiadów. Znany jednak z jak najgorszej strony. Znany jako ten, który przez swoje rządy, pełne dziwnych , skandalicznych , niedemokratycznych decyzji , doprowadził do skłócenia narodu i wykluczyły Słowację z grona państw oczekujących na przystąpienie do struktur euroatlantyckich. Wszystko to jednak odbywało się na oczach milionów ludzi, którzy za pośrednictwem kamer telewizyjnych i mikrofonów radiowych na bieżąco obserwowali poczynania władz, wystawiając koalicji rządzącej rachunek w postaci przegranych wyborów we wrześniu 1998 roku. Mam mnóstwo przyjaciół wśród bratysławskich inteligentów. To jest naprawdę elita na europejskim poziomie. Ci ludzie po prostu nie zasłużyli sobie na to, żeby rządził nimi taki Mecziar - powiedział węgierski politolog Laszló Keri. Słowacja, w której jak bumerang do władzy trzy razy powracał Vladimir Mecziar, dziś odstaje od środkowoeuropejskiej średniej. Czy rzeczywiście Słowacy zasłużyli sobie na taki los? Nie ma żadnych obiektywnych przyczyn, by miało się im wieść gorzej niż Czechom, Węgrom czy Polakom. Nie powinni znajdować się w drugiej lidze krajów aspirujących do NATO i Unii Europejskiej. Ale spadli do niej. Zawdzięczają to właśnie Mecziarowi, którego na własne nieszczęście sami sobie wybierali, nie do końca orientując się, z kim mają do czynienia. Wprawdzie z wyborów na wybory głosowało na niego coraz mniej ludzi, ale dopiero w zeszłym roku udało się go odsunąć od władzy w sposób - wydaje się - ostateczny. Kim właściwie jest Mecziar? Skąd się wziął? Co robił przed rokiem 1989? Tak naprawdę nikt tego nie wie. Nie był osobą znaną, więc nie ma żadnych relacji o jego wcześniejszych losach. A w to, co sam o sobie opowiada, nie można wierzyć ani trochę. Wszak nawet jego opowieść o tym, jak poznał swoją żonę, nie pokrywa się z tym, co mówi sama żona. Mecziar ma chorobliwą skłonność do zmyślania - twierdzą jego współpracownicy.

(…)

… pod hasłem "My pracujemy, a oni czytają książki!". Obie te partie łączy otwarta niechęć do Unii Europejskiej, NATO i Zachodu w ogóle. Z jednym wyjątkiem: narodowcy mają świetne kontakty z francuskim Frontem Narodowym Jean Marie Le Pena. (9)
Pierwsze posiedzenie parlamentu po zawiązaniu nowej koalicji przeszło do historii jako "noc długich noży". Przez kilkadziesiąt godzin nieprzerwanych obrad pozbawiono…
… trzeciorzędni działacze. Do ostatniej chwili nie wiedzieli, czego będzie dotyczyć następne głosowanie, nie dawano im czasu na myślenie.
"Noc długich noży" określiła styl rządzenia Mecziara na kolejne cztery lata. Potem już zmieniało się tylko to, że w miarę napływających z Zachodu protestów ten styl się radykalizował. (10)
Krótko po tym Mecziar próbował usunąć prezydenta Michala Kovacza, znienawidzonego…
… jest wielu uczciwych ludzi , że nie można wszystkich traktować jednako.
Pojednawczy program Schustra początkowo nie spodobał się ani demokratycznej opozycji , jak też koalicji rządzacej . SDK zaczęła uznawać SOP za piątą kolumnę mecziarowców , natomiast HZDS po okresie nagonki na demokratów za cel ataków upatrzył sobie właśnie ugrupowanie burmistrza Koszyc .
Kończąc opisywać największe stronnictwa polityczne…
Gazecie Wyborczej Milan Szimeczka.
Na koniec wywiadu premier z wilgotnymi oczami zaśpiewał żałobną pieśń ludową: "Z Panem Bogiem, ja odchodzę, nie skrzywdziłem nikogo z was". Nazajutrz słychać ją było w komercyjnych radiach od rana do wieczora, a słuchacze, jak Słowacja długa i szeroka, ryczeli ze śmiechu.
ROZDZIAŁ III. OSTATNI POWRÓT VLADIMIRA MECZIARA NA SCENĘ POLITYCZNĄ
1. Pierwsza tura wyborów…
… nad liderem opozycji, Vladimirem Mecziarem.
Analitycy jednak twierdzili, że nie wpłynie to na zwiększenie poparcia dla Mecziara.- Nie sądzę, żeby ogłoszenie przez rząd programu oszczędnościowego pomogło Mecziarowi w wyborach - mówił Gazecie Wyborczej analityk Instytutu Praw Publicznych Michal Vaszeczka. Choć premier Mikulasz Dzurinda zapewnia, że reformy, w tym podwyżki wystartują już 1 czerwca, ich skutki…
… za to, że sprowokował odwołanie jego poprzedniego rządu. Nowa koalicja nie miała wymaganej większości, więc zwykłą większością tylko wezwała go do ustąpienia. Kovacz nie posłuchał. Konflikt zaowocował najgłośniejszym skandalem w postkomunistycznej Europie Środkowej.
Syn prezydenta na początku lat 90. brał udział podejrzanych interesach na Zachodzie i w efekcie monachijska prokuratura ścigała go międzynarodowym listem
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz