Uwarunkowania kryzysu w strefie euro - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uwarunkowania kryzysu w strefie euro - omówienie  - strona 1 Uwarunkowania kryzysu w strefie euro - omówienie  - strona 2 Uwarunkowania kryzysu w strefie euro - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

UWARUNKOWANIA KRYZYSU W STREFIE EURO I SPOSOBY JEGO PRZEZWYCIĘŻENIA
Wyniknięcie kryzysu w strefie euro jest problemem złożonym. Nie powstał on tylko ze względu na posiadanie wspólnej waluty, lecz również ze względu na źle zakrojony system instytucjonalny odpowiedzialny za politykę monetarną. Nie zapominajmy również o czynnikach wewnątrz samych państw objętych kryzysem, w szczególności tzw. PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja, Hiszpania). W Grecji głównym odpowiedzialnym za złą sytuację finansową okazał się spadek konkurencyjności tego państwa wobec partnerów handlowych przy jednoczesnym wzroście płac, co w efekcie doprowadziło do podwojenia długu publicznego (w 2009r. wyniósł on już 113% greckiego PKB). Uzdrowieniu sytuacji nie pomagał fakt wysokiego poziomu korupcji oraz niechęci greckiej klasy politycznej wobec reform - znana jest wypowiedź ministra finansów Petera Doukasa, iż nie chce on zasmucać społeczeństwa przed Igrzyskami Olimpijskimi.
W przypadku Hiszpanii winę ponosi nie tyle brak odpowiedzialnej polityki budżetowej, lecz oparcie dochodów na boomie rynku mieszkaniowego, spowodowanego tanim pieniądzem - zbyt niskimi stopami procentowymi. Poza tym kraj ten boryka się ze zbyt dużym deficytem i stale rosnącym, również wśród ludzi młodych, poziomem bezrobocia. W Hiszpanii, która boryka się z recesją, zbyt dużym deficytem i długiem publicznym, receptą na uzdrowienie gospodarki maja się okazać drastyczne oszczędności budżetowe. W celu pobudzenia konsumpcji, sprzedaż detaliczna zmalała bowiem w tym kraju o 23% (od roku 2007), wprowadzono prawo pozwalające dużym sklepom dłużej pracować w dni powszednie. W celu pobudzenia popytu wewnętrznego, konsumpcji zdecydowano się na zmiany w prawie, likwidujące sjestę.
Podobnie jak w Grecji, we Włoszech w ostatnich latach obserwowany był wzrost płac przy jednoczesnym spadku konkurencyjności wobec głównych partnerów handlowych - w szczególności Niemiec. Według komentarzy prasowych kryzys cofnął Włochy o 30 lat. Doszło do rekordowego w powojennej historii Włoch spadku konsumpcji (3% w porównaniu z 2011r.). Niepokojące dane dotyczą także rynku nieruchomości - sprzedaż i zakup mieszkań spadła o 17%. Wielu komentatorów wskazuje również na błędy tkwiące u podstaw samej Unii Gospodarczo- Walutowej. Podkreślają oni, iż jedną z przyczyn kryzysu europejskiej waluty są także braki instytucjonalne - niezsynchronizowanie polityki monetarnej i fiskalnej państw wchodzących w skład strefy euro. Brak dyscypliny budżetowej i nieprzestrzeganie postanowień Paktu Stabilności i Wzrostu doprowadziły ostatecznie do wzrostu poziomu zadłużeń państw Eurolandu. W 2011r. Parlament Europejski przyjął tzw. sześciopak. Mianem tym określa się zbiór sześciu dokumentów (dwóch rozporządzeń, dwóch dyrektyw oraz dwóch nowelizacji), których celem jest wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Rozwoju. Do głównych ustaleń pakietu należą wprowadzenie automatycznych sankcji w przypadku niestosowania się do wyżej wspomnianego Paktu, ograniczenia tempa wzrostu wydatków dla krajów z wysokim poziomem długu. Zgodnie z „sześciopakiem” Komisja Europejska ma możliwość egzekwowania od rządów zaleceń dotyczących polityki budżetowej.

(…)

… się na europejskiej arenie debaty jest kwestia ratyfikacji Paktu Fiskalnego ("Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej"). Pakt, podpisany w Brukseli wprowadza kryteria konwergencji zakładające poziom deficytu budżetowego na poziomie poniżej 3 % PKB oraz długu publicznego (poniżej 60% PKB). Poza tym Pakt ustanawia bardziej dotkliwe sankcje za łamanie dyscypliny finansowej. Przewidziana jest również nowa formuła euro szczytów, według której w spotkaniach uczestniczyć będą głowy państw należących do strefy euro, przewodniczący Komisji Europejskiej oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego. Co zaś tyczy się państw spoza Eurolandu będą mogły uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności i szczegółowych zasad wprowadzania założeń Paktu, pod warunkiem jego ratyfikacji. Kwestia dotycząca obecności Polski w Europie, a ściślej Wspólnoty Europejskiej zajmuje jedną z ważniejszych pozycji w programie politycznym partii „Solidarna Polska”. Głównym aspektem dotyczącym kryzysu strefy euro jest stosunek do Paktu Fiskalnego. Parlamentarzyści „Solidarnej Polski” opowiadają się przeciw wspomnianemu paktowi, gdyż nie zgadzają się z koncepcją Unii Europejskiej jako wspólnoty narodów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz