Integracja Polski ze strefą euro- korzyści i koszty tej integracji.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Integracja Polski ze strefą euro- korzyści i koszty tej integracji. - strona 1

Fragment notatki:

integracja Polski ze strefą euro- korzyści i koszty tej integracji.
Korzyści integracji Polski ze strefą euro
Integracja walutowa może sprzyjać napływowi inwestycji bezpośrednich do naszego kraju, w tym także inwestycji krajów spoza Unii europejskiej.
Zdaniem zwolenników przystąpienia Polski do eurolandu, likwidacja ryzyka kursowego w wyniku zstąpienia złotego walutą euro powinna sprzyjać rozwojowi wymiany handlowej wewnątrz Unii Europejskiej. Powinien wystąpić tak zwany efekt kreowania handlu.
Istotna korzyścią stosowania jednolitej waluty w UE jest likwidacja kosztów transakcyjnych związanych z kupnem-sprzedażą walut. Ma to się przyczynić do obniżenia kosztów działalności przedsiębiorstw. Bardzo istotną korzyścią dla przedsiębiorstw polskich ma być ułatwienie dostępu do nowych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Przyłączenie się do strefy euro będzie sprzyjać integracji i rozwojowi jednolitego europejskiego rynku finansowego.
Koszty integracji ze strefą euro i wnioski dla Polski
Utrata prawa emisji pieniądza przez NBP i utrata dochodu z emisji pieniądza. Bank centralny zasila gospodarkę w pieniądz przez kredytowanie banków komercyjnych. Procent od kredytów udzielanych na uzupełnienie płynności sektora bankowego jest elementem dochodu z emisji pieniądza.
Likwidacja banku centralnego włącznie z prawem do emisji pieniądza oznacza utratę możliwości finansowania potrzeb państwa w sytuacjach ekstremalnych (np. powódź)
Istotnym kosztem wstąpienia do strefy euro będzie ograniczenie swobody polityki budżetowej kraju. Roczny deficyt budżetowy danego kraju nie będzie mógł przekroczyć relacji 3% rocznego PKB, a łączne zadłużenie sektora publicznego nie będzie mogło przekroczyć równowartości 60% PKB. Jest to troska o zachowanie dyscypliny i równowagi kraju oraz stabilności cen
1
1
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz