To tylko jedna z 18 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zgromadzenie Ludowe w Atenach Organizacja aparatu państwowego opierała się na 3 filarach : zgromadzenie ludowe ( ekklezja ) Wielka Rada ( bule )
sądownictwo ludowe ( heliaia )
+ urzędy
Ekklezja była organem suwerennym polis. Zwoływana 3-4 razy w miesiącu. Uczestniczyć mógł w niej każdy obywatel, o ile nie był pozbawiony praw ( atimia ). Zaczynała pracować w obecności co najmniej 1000 osób, jednak niektóre uchwały wymagały obecności minimum 6000 obywateli. Organ oddający bezpośredni charakter demokracji ateńskiej. Należała do niej władza ustawodawcza. Każdy obywatel miał inicjatywę ustawodawczą. Prowadzono dyskusje, a następnie głosowanie. Porządek “obrad” był wyznaczany przez Wielka Rade ( bule ).
Pozostałe kompetencje ekklezji to:
a) wybór (lub losowanie) i kontrola urzędników
b) przyjmowanie posłów
c) decyzja o wojnie i pokoju
d) nadzór władzy wykonawczej (Wielkiej Rady)
e) przeprowadzenie sądu skorupkowego (ostracyzm)
Civitas Rzymskie W historii civitas rzymskiej wyróżniamy 2 okresy:
monarchia 753 - 509 r. p. n. e.
republika 509 - 27 r. p. n. e.
Monarchia - na czele civitas król ( rex ), doradzały mu senat ( senatus ) i zgromadzenie ludowe ( comitia curiata ).
Społeczeństwo żyło w ramach organizacji rodowo-plemiennej: 1. rody ( gentes )
2. grupy rodów ( curiae )
3. plemiona ( tribus )
Ważni królowie to Numa Pompiliusz (drugi) - twórca prawa boskiego fas , oraz Serwiusz Tulliusz (przedostatni), twórca świeckiego prawa ius .
Civitas w przeciwieństwie do polis greckich nie zajmowała się kolonizacją a podbojem - najpierw Półwyspu Apenińskiego, a potem dalej na prawach nierównej federacji z civitas rzymską ( foedus ). Wielki rozwój terytorialny Rzymu, aż do budowy potężnego imperium.
Republika - miała zawsze w Rzymie charakter arystokratyczny. Opierała się na 3 filarach :
zgromadzenia ludowe
senat
urzędy
Rzym był areną walki wpływowych patrycjuszy z plebejuszami:
1. VI w. p. n. e. - reformy serwiańskie
2. 494 r. p. n. e. - utworzenie trybuna ludowego
3. 451 r. p. n. e. - Ustawa XII Tablic
4. do IV w. p. n. e. - dostęp plebejuszy do urzędów
Zgromadzenia ludowe - złożone z obywateli, w celu podejmowania decyzji. Zgromadzenia informacyjno-sprawozdawcze (dyskusje) nazywały się contiones , a zgromadzenia podejmujące decyzje to
(…)
… wraz z ławą przysięgłych;
Trybunał Kasacyjny mógł uchylić wyrok i przekazać sprawę innemu trybunałowi dystryktu do ponownego rozpoznania. Wszyscy sędziowie byli wybieralni. Sądy nie mogły badać zgodności ustaw z konstytucją.
3. System zarządu terytorialnego oparty na pełnym samorządzie, nie sprawdzał się w praktyce. Napoleon w 1800 roku zreorganizował administracje lokalną., wprowadzając skrajny…
… trybunałów apelacyjnych,
w sądach dla spraw karnych zniesiono oskarżającą ławę przysięgłych,
najwyższą instancją w sprawach karnych i cywilnych był Trybunał Kasacyjny
Zniesiono obieralność sędziów - byli nominowani (poza sędziami pokoju i przysięgłymi) i nieusuwalni. Zniesiono sądy specjalne, prócz wojskowych, oraz prócz sądów kościelnych (ich orzeczenia bez sankcji państwowej).
5. Konkordat…
… suwerenności króla, usunęła go z tronu rewolucja lipcowa 1830 roku. Karta wzorowała się na ustroju Anglii z przełomu XVIII i XIX wieku. Schemat w niej zawarty był naśladowany przez wiele monarchii konstytucyjnych w XIX i u początków XX wieku, nie tylko europejskich.
Modele Państwa złożonego w Niemczech w XIX w.
1806 - 1866 - luźny związek o charakterze konfederacji (Związek Reński, Związek Niemiecki…
… Związku.
W 1806 r. dokonała się tzw. mediatyzacja - likwidacja drobnych księstw i włączenie ich do większych władztw. Był to kolejny krok na drodze do zjednoczenia.
W 1815 r. na kongresie wiedeńskim podjęto decyzję o likwidacji Związku Reńskiego, w miejsce którego wszedł Związek Niemiecki, który objął wszystkie państwa I Rzeszy. Miał on także charakter konfederacji. Państwa członkowskie miały pełnię…
…, realizujący politykę ekonomiczną.
Rządy parlamentarno-gabinetowe w Anglii
Władza parlamentu angielskiego uległa znacznemu wzmocnieniu dzięki ustawom lat 1689 (bill o prawach) i 1701 (ustawa sukcesyjna). Rozpoczął się okres monarchii parlamentarnej, z przewagą Izby Gmin. W 1714 r. tron angielski objęła dynastia hanowerska, której reprezentanci nie orientowali się w sprawach angielskich, więc pozostawili…
…).
1867 - 1933 - okres federacyjnego ustroju Niemiec (Związek Północnoniemiecki, II Rzesza, Republika Weimarska).
I Rzesza, mimo pełnej suwerenności poszczególnych władców niemieckich, przetrwała aż do 1806 r. Na końcu swego istnienia była organem anachronicznym, niezdolnym do walki z Napoleonem, który sprzymierzył się, lub zawładnął większością terytorium Niemiec. Związek Reński - został utworzony…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)