Ustrój polityczny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 462
Wyświetleń: 2037
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustrój polityczny - strona 1 Ustrój polityczny - strona 2 Ustrój polityczny - strona 3

Fragment notatki:

Zgromadzenie Ludowe w Atenach Organizacja aparatu państwowego opierała się na 3 filarach :  zgromadzenie ludowe ( ekklezja )  Wielka Rada ( bule )
 sądownictwo ludowe ( heliaia )
 + urzędy
Ekklezja była organem suwerennym polis. Zwoływana 3-4 razy w miesiącu. Uczestniczyć mógł w niej każdy obywatel, o ile nie był pozbawiony praw ( atimia ). Zaczynała pracować w obecności co najmniej 1000 osób, jednak niektóre uchwały wymagały obecności minimum 6000 obywateli.  Organ oddający bezpośredni charakter demokracji ateńskiej.  Należała do niej władza ustawodawcza.  Każdy obywatel miał inicjatywę ustawodawczą.  Prowadzono dyskusje, a następnie głosowanie.  Porządek “obrad” był wyznaczany przez Wielka Rade ( bule ).
Pozostałe kompetencje ekklezji to:
a) wybór (lub losowanie) i kontrola urzędników
b) przyjmowanie posłów
c) decyzja o wojnie i pokoju
d) nadzór władzy wykonawczej (Wielkiej Rady)
e) przeprowadzenie sądu skorupkowego (ostracyzm)
Civitas Rzymskie W historii civitas rzymskiej wyróżniamy 2 okresy:
 monarchia 753 - 509 r. p. n. e.
 republika 509 - 27 r. p. n. e.
Monarchia - na czele civitas król ( rex ), doradzały mu senat ( senatus ) i zgromadzenie ludowe ( comitia curiata ).
Społeczeństwo żyło w ramach organizacji rodowo-plemiennej: 1. rody ( gentes )
2. grupy rodów ( curiae )
3. plemiona ( tribus )
Ważni królowie to Numa Pompiliusz (drugi) - twórca prawa boskiego fas , oraz Serwiusz Tulliusz (przedostatni), twórca świeckiego prawa ius .
Civitas w przeciwieństwie do polis greckich nie zajmowała się kolonizacją a podbojem - najpierw Półwyspu Apenińskiego, a potem dalej na prawach nierównej federacji z civitas rzymską ( foedus ). Wielki rozwój terytorialny Rzymu, aż do budowy potężnego imperium.
Republika - miała zawsze w Rzymie charakter arystokratyczny. Opierała się na 3 filarach :
 zgromadzenia ludowe
 senat
 urzędy
Rzym był areną walki wpływowych patrycjuszy z plebejuszami:
1. VI w. p. n. e. - reformy serwiańskie
2. 494 r. p. n. e. - utworzenie trybuna ludowego
3. 451 r. p. n. e. - Ustawa XII Tablic
4. do IV w. p. n. e. - dostęp plebejuszy do urzędów
Zgromadzenia ludowe - złożone z obywateli, w celu podejmowania decyzji. Zgromadzenia informacyjno-sprawozdawcze (dyskusje) nazywały się contiones , a zgromadzenia podejmujące decyzje to

(…)

… wraz z ławą przysięgłych;
Trybunał Kasacyjny mógł uchylić wyrok i przekazać sprawę innemu trybunałowi dystryktu do ponownego rozpoznania. Wszyscy sędziowie byli wybieralni. Sądy nie mogły badać zgodności ustaw z konstytucją.
3. System zarządu terytorialnego oparty na pełnym samorządzie, nie sprawdzał się w praktyce. Napoleon w 1800 roku zreorganizował administracje lokalną., wprowadzając skrajny…
… trybunałów apelacyjnych,
 w sądach dla spraw karnych zniesiono oskarżającą ławę przysięgłych,
 najwyższą instancją w sprawach karnych i cywilnych był Trybunał Kasacyjny
Zniesiono obieralność sędziów - byli nominowani (poza sędziami pokoju i przysięgłymi) i nieusuwalni. Zniesiono sądy specjalne, prócz wojskowych, oraz prócz sądów kościelnych (ich orzeczenia bez sankcji państwowej).
5. Konkordat…
… suwerenności króla, usunęła go z tronu rewolucja lipcowa 1830 roku. Karta wzorowała się na ustroju Anglii z przełomu XVIII i XIX wieku. Schemat w niej zawarty był naśladowany przez wiele monarchii konstytucyjnych w XIX i u początków XX wieku, nie tylko europejskich.
Modele Państwa złożonego w Niemczech w XIX w.
 1806 - 1866 - luźny związek o charakterze konfederacji (Związek Reński, Związek Niemiecki
… Związku.
W 1806 r. dokonała się tzw. mediatyzacja - likwidacja drobnych księstw i włączenie ich do większych władztw. Był to kolejny krok na drodze do zjednoczenia.
W 1815 r. na kongresie wiedeńskim podjęto decyzję o likwidacji Związku Reńskiego, w miejsce którego wszedł Związek Niemiecki, który objął wszystkie państwa I Rzeszy. Miał on także charakter konfederacji. Państwa członkowskie miały pełnię…
…, realizujący politykę ekonomiczną.
Rządy parlamentarno-gabinetowe w Anglii
Władza parlamentu angielskiego uległa znacznemu wzmocnieniu dzięki ustawom lat 1689 (bill o prawach) i 1701 (ustawa sukcesyjna). Rozpoczął się okres monarchii parlamentarnej, z przewagą Izby Gmin. W 1714 r. tron angielski objęła dynastia hanowerska, której reprezentanci nie orientowali się w sprawach angielskich, więc pozostawili…
…).
 1867 - 1933 - okres federacyjnego ustroju Niemiec (Związek Północnoniemiecki, II Rzesza, Republika Weimarska).
I Rzesza, mimo pełnej suwerenności poszczególnych władców niemieckich, przetrwała aż do 1806 r. Na końcu swego istnienia była organem anachronicznym, niezdolnym do walki z Napoleonem, który sprzymierzył się, lub zawładnął większością terytorium Niemiec. Związek Reński - został utworzony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz