Ustrój Królestwa Polskiego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 567
Wyświetleń: 1484
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustrój Królestwa Polskiego-opracowanie - strona 1 Ustrój Królestwa Polskiego-opracowanie - strona 2 Ustrój Królestwa Polskiego-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

29. Ustrój i system władzy Królestwa Polskiego w dobie konstytucyjnej.
Ustrój polityczny:
Konstytucja z 1815 roku przyznała królowi rozlegle kompetencji:
- wypowiadanie wojny
- zawieranie pokoju oraz traktatów i umów międzynar.
- decyzje o udziale wojsk polskich w wojnach prowadzonych przez Rosje należała do króa.wg Konstytucji „wojsko polskie nigdy nie będzie użyte za granicami Europy”
- maarcha rozporządzał dochodami budżetu
- nadwał nobilitacje i tytuły honorowe.
- wszystkie akty publiczne wydawano w imieniu króla
- osoba królewska jest święta i nietykalna (art.36.)
- cesarz miał sie koronować na króla w Wa-wie .
- Na podstawie aktu 1815r. „Rząd jest w osobie króla.Król prawuje władzę wykonawczą w całej swojej rozciągłości”.Każdorazowy car był królem Poski .
Namiestnik:
- konstytucja postanowiła „ w nieprzytomności króla Namiestnik i Rada stanu zarządzją w jego imieniu sprawami publicznymi Królewstwa „.
- Namiestnik przewodniczył Radzie Stanu - przedstawiał kandydaów na urzędy, któryh obsada należała bezpośrednio do króla . Rada stanu.Rada administracyjna.
-strukture aparatu państwoego K.P. oparto na wzorcach ustrojowycj Polski napoleońskiej - Rada Stanu spełniała funkcje rządu krajowego,(organ ten dzielił się na Radę administracjną i ogólne Zgromadzenie Rady Stanu).
- w skład wchdziło 5 ministrów pod władzą Namiestnika ,kierujacych resortami rządowymi, oraz osoby powołane wg swobodnego uznanie przez króla.
- był to organ doradczy Namiestnika - od 1825 r. stała się on najwyższa władzą wykonawczą i administracyjną w kraju. Sejm (do 1831 r.).
Wspomniana konstytucja w artykule 31 mówiła: "Naród polski mieć będzie wiecznemi czasy reprezentację narodową w sejmie, złożonym z króla i z dwóch izb, z których pierwsza składać się będzie z senatu, druga z posłów i deputowanych od gmin".
Kompetencje i zasady działania Sejmu określał cały Tytuł IV obejmujący 18 artykułów. - Izby miały się zbierać raz na dwa lata w Warszawie w czasie wyznaczonym przez monarchę na okres 30 dni. Obradować miały tylko nad projektami przedstawionymi przez króla lub Radę Stanu, a posłowie nie mogli ich zmieniać, aczkolwiek w przeciwieństwie do czasów Księstwa Warszawskiego dopuszczono wolną dyskusję posłów nad projektami oraz petycje do tronu. - Tylko król mógł go odraczać, przedłużać oraz rozwiązywać, on również zwoływał sejm nadzwyczajny i mianował marszałka i sekretarza. - Organami sejmu były trzy komisje - gdzie opiniowano nadesłane projekty - do spraw skarbowych, do spraw cywilnych i kryminalnych, oraz komisja do spraw org

(…)

… roku przez cesarza Mikołaja I po upadku powstania listopadowego w miejsce zniesionej Konstytucji Królestwa Polskiego z 1815 roku.
Status Organiczny .
Namiestnik i Król:
- wspólna koronacj cesarza Wszechrosji i króla Polski odbywać się miała w Moskwie
- Namiestnik zdominował Radę Administracyjną a najważniejsze decyzje dotyczące zarządu kraju zapadły w kancelarji Namiestnika . (W 1856 roku Namietnikiem został księże Iwan Paskiewicz ). - w rękach Namiestnika skupiła się władza cywilna i naczelne dowództwo armiji - W1862 r. w związku z reformami Aleksandra Wielkopolskiego Namiestnik władzę swoją sprawował za posrednictwem Naczelnika rządu Cywilnego oraz generała dowodzącego armiją.
- od jesieni 1863 powierzono mu zarówno administrację cywiną jak naczelne dowództwo nad armiją.
- w 1874 r. urząd Namiestnika szostało ostatecznie zlikwidowano.
Rada stanu.Rada Administracyjna.
- po nocy listopadowej władza Rady została przekazana Rządowi tymczsowemu - koleja zmiana Rada Administracyjna uznana została za kolegialny organ rządowy pod prezydencja Namiestnika.
- nastąpiło oddzielenie Rady Admin. od Rad Stanu.
- 1867 r. likwidacja Rady Admin.jej uprawnienia przejął Komitet Urządzający.
Król ub Namiestnik przewodniczył Radzie Stanu do niej wchodziło : 5 ministrów , radcy stanu(zwyczajni i nadzwyczjni ) ,sekretarz stanu.
- przeglądanie i układanie projektów do nowych praw i ustaw zmierzających do ogólnego zarządu Królestwa - rozwiązywanie sporów kompetencyjnych między władzami administracyjnymi i sądowymi
-kontrolowanie budżetu ustanowionego przez Radę Administracyjną
-czytanie raportów głównych naczelników różnych gałęzi…
… .Departament IX rozstrzygał ostateczne sprawy cywilne ,a X został najwyższą instaliacją w sprawach karnych.
- po powstaniu styczniowym car wydał postanowienie o wprowadzeniu rosyjskich ustaw sądowych - sprawy cywilne i karne mnijeszej wadi rozpatrywało sądownictwo pokojowe a sprawy większej wagi należały do sądów ogólnych.
-Sądwnictwo pokojowe obejmowało :sądy gminne , sędziów pokoju oraz zjazd sędziów pokoju…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz