Królestwo polskie w okresie konstytucyjnym

Nasza ocena:

5
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Królestwo polskie w okresie konstytucyjnym - strona 1 Królestwo polskie w okresie konstytucyjnym - strona 2 Królestwo polskie w okresie konstytucyjnym - strona 3

Fragment notatki:

Królestwo polskie w okresie konstytucyjnym Postanowienia kongresu wiedeńskiego Kongres 1814 dokonał nowego czwartego rozbioru polski. Na mocy postanowień kongresu Kraków ogłoszono wolnym miastem pod protektoratem trzech mocarstw z oktrojowano przez nie konstytucją. Prusy odzyskały część zachodnią Księstwa Warszawskiego, Austria odzyskała Galicję wschodnią, z pozostałych ziem księstwa powstało Królestwo Polskie, które miało być związane z Rosją unią personalną. Zasady konstytucji królestwa Zasady podp[isał Aleksander jeszcze w Wiedniu, a ostatecznie podpisł ją W Warszawie 27 listopada 1815.
W zakresie swobód społeczeństwa była bardziej liberalna od konstytucji księstwa Warszawskiego, a ordynacja wyborcza była najbardziej j liberalna w ówczesnej Europie; równocześnie będąc mniej demokratyczna. Była równość wobec prawa, ale tylko chrześcijan, tak więc żydzi na stałe utracili prawa. Przenoszenie się z miejsca do miejsca z całą rodzina i majątkiem było bardzo utrudnione poprzez przepisy administracyjne. Uprzywilejowano szlachtę, utrzymując szlachectwo rodowe i nadawane przez króla. Całą szlachtę mano wpisywać do specjalnych ksiąg specjalnie powołanego urzędu heroldii. Szlachtę zagrodową zepchnięto do pozycji chłopów pozbawiając ją przywilejów. Utrzymano podział w izbie poselskich na depoutowanych i posłów. Wyższe urzędy były zastrzeżone wyłącznie dla właścicieli ziemskich. Zdecydowanie ujemną cechą była niejasność przepisów, skrzętnie wykorzystywanych później przez cara.
Unia Polsko - rosyjska. Król i namiestnik Unia polsko rosyjska polegała w sumie na wspólności monarchy i polityki zagranicznej. Kwestia tego czy wystarczy koronacja w Moskwie czy ma być oddzielna koronacja na króla polski została rozstrzygnięta podczas koronacji Mikołaja I w Warszawie. Władza królewska obejmowała;
Wyłączną inicjatywę ustawodawczą w sprawach konstytucji.
Prawo sankcji
Całość funkcji rządowo administracyjnych
Zastępcą króla był namiestnik spełniający swe czynności pod nieobecność króla, jego postanowienia miały być wydawane w Radzie administracyjnej i kontrasygnowane przez jednego z członków rady ministrów, miał działać w obrębie udzielonych mu przez króla uprawnień. (pierwszym namiestnikiem był Józef Zajączek).
Dużą rolę zaczął odgrywać wódz naczelny czyli wielki książę konstanty i poza konstytucyjną durzą komisarza carskiego(Nowosicow). Łamanie konstytucji
Nie dopuszczanie do wykonywania niektóryh uprawnień przez sejm
Faktyczne przejęcie władzy przez naczelnego wodza, komisarza carskiego i namiestnika.
Ograniczenie wolności druku cenzura prewencyjna Zapowiedziano ograniczanie wolności obywatelskich jeśli będzie to potrzebne.


(…)

… przebywał jeszcze jeden minister pośredniczący w relacjach kraju z królem. Komisjom rządowym podległe były różnego rodzaju dyrekcje generalne(poczt, górnictwa itd.). Doradcze i samorządowe funkcje pełniły rady (budownictwa, lekarska, szpitali) o zasięgu ogólnym lub miejscowym oraz izby handlowe i rękodzielnicze w liczbie 4 oraz Rada Ogólna Handlu i Rękodzielnictwa, rad7y doradcze. Z księstwa Warszawskiego…

Królestwo polskie w okresie konstytucyjnym Postanowienia kongresu wiedeńskiego
Kongres 1814 dokonał nowego czwartego rozbioru polski. Na mocy postanowień kongresu Kraków ogłoszono wolnym miastem pod protektoratem trzech mocarstw z oktrojowano przez nie konstytucją. Prusy odzyskały część zachodnią Księstwa Warszawskiego, Austria odzyskała Galicję wschodnią, z pozostałych ziem księstwa powstało…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz