USTAWA BUDŻETOWA

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
USTAWA BUDŻETOWA - strona 1 USTAWA BUDŻETOWA - strona 2

Fragment notatki:

USTAWA BUDŻETOWA USTAWA BUDŻETOWA Budżet państwa jest jednym z załączników ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa (czysta) zawiera upoważnienie dla rządu i dla MF do wykonywania budżetu. Obejmuje zagadnienia jak:
- dochody budżetu państwa ze wskazaniem źródeł tych dochodów
- wydatki budżetu państwa z podziałem na części i działy
- wydatki budżetu państwa na zadania zlecone j.s.t
- deficyt budżetu państwa oraz źródła jego pokrycia
- kwoty subwencji dla j.s.t Ustawa budżetowa (obładowana) - zawiera dodatkowo postanowienia nie mające swej podstawy prawnej w Konstytucji i Ust.o.F.P. Istnieje zakaz tzw. obładowywania ustawy budżetowej, który oznacza:
zakaz zamieszczania przepisów powszechnie obowiązujących
zakaz zamieszczania przepisów kompetencyjnych (adresowanych do wykonawców ustawy budżetowej) Ustawy okołobudzetowe - to wszelkiego rodzaju ustawy wpływające w sposób bezpośredni na wysokość dochodów budżetowych (np. ustawa o podatku dochodowym) Gospodarka Budżetowa - to działalność finansowa polegająca na gromadzeniu i wydatkowaniu środków finansowych na cele publiczne (czyli na realizacji budżetu), dokonywana na podstawie ustaw i uchwał budżetowych. Realizowana jest przez organy państwowe i samorzadowe na różnych szczeblach władzy publicznej i w ramach różnych budżetów.
- państwowa gospodarka budżetowa obejmuje szczebel centralny: budżety organów centralnych oraz budżety województwa
- lokalno-regionalna gospodarka budżetowa (samorządu terytorialnego) Prawo Budżetowe - stanowi podstawę regulacji gospodarki budżetowej. W jego zakres wchodzi ogół norm prawnofinansowych dotyczących struktury gospodarki budżetowej, ogólne zasady budżetowe, formy organizacji gospodarki budżetowej, klasyfikacje i procedury budżetowe oraz problematyka zarządzania długiem publicznym. . ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz