To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
USTANIE STOSUNKU PRACY Rozwiązanie stosunku pracy: Pragmatyki urzędnicze zawierają szczególne regulacje dotyczące rozwiązania stosunku pracy. Tych regulacji jest coraz mniej. Charakterystyczne dla tych regulacji jest to, żę nie tylko uprawniają pracodawcę do podjęcia jednostronnej czynności zmierzającej do rozwiązania stosunku pracy, ale też w określonych sytuacjach go do tego zobowiązują. Odrębne zasad rozwiązywania stosunku pracy z pracownikami administracji publicznej odnoszą się do pracowników mianowanych. Dotyczą urzędników państwowych mianowanych oraz urzędników służby cywilnej. Osoby zatrudnione na innej podstawie podlegają w tym zakresie przepisom KP. Oznacza to że:
- stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu lub w drodze porozumienia stron. Doyczy to jedynie takiego wyboru, z którego wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika. Do stosunku pracy z wyboru nie maja więc zastosowania przepisy o rozwiązaniu pracy z wyboru, nie mają wiec zastosowania przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub bez wypowiedzenia (a w tym art. 52 KP). Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu w ramach stosunku pracy w ramach stosunku pracy na podstawie wyboru, z którym został rozwiązany stosunek pracy związku z upływem kadencji przysługuje odprawa w wysokości 3miesięcznego wynagrodzenia obliczonego wg zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 20krotnego miesięcznego najniższego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów ( przysługuje niezależnie od przyznania odprawy z powodu przejścia pracownika na rentę)
- pracownik zatrudniony na podstawie powołania - może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Odwołanie jest skuteczne z chwilą gdy doszło do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią. Est też możliwe rozwiązanie takiego stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, a pracownik w okresie wypowiedzenia jest z mocy ustawy zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przed odwołaniem. Jeżeli odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem, pracodawca nie ma obowiązku określać w piśmie o odwołaniu przyczyny rozwiązania stosunku pracy, jednak gdy odwołanie ze stanowiska równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno być dokonane na piśmie ze wskazaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy. Odwołanie jest równacze z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia jeżeli nastąpiło z przyczyn art. 52 KP - zawinione przez pracownika lub 53 KP - przyczyny niezawinione przez pracownika.
(…)
…). Stosunek pracy z urzędnikiem państwowym mianowanym ulega z mocy prawa rozwiązaniu z jego winy bez wypowiedzenia w razie:
- prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa do wykonywania zawodu
- prawomocnego ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z pracy w urzędzie
- zawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku
- utraty obywatelstwa polskiego…
… cywilnej wygasa w razie:
- odmowy złożenia ślubowania
- utraty obywatelstwa należącego do UE lub innego państwa, któremu na podstawie umów międzynarodowych przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terytorium RP
- prawomocnego orzeczenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby cywilnej
- prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo
- prawomocnego orzeczenia utraty praw publicznych lub zakazu wykonywania zawodu urzędnika w służbie cywilnej
- upływu 3 miesięcy nb w pracy z powodu tymczasowego aresztowania
- odmowy wykonania decyzji w sprawie przeniesienia na inne stanowisko w związku z likwidacją lub reorganizacją urzędu.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)