Ustalenie ojcostwa dziecka poczętego - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1414
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustalenie ojcostwa dziecka poczętego - wykład - strona 1 Ustalenie ojcostwa dziecka poczętego - wykład - strona 2 Ustalenie ojcostwa dziecka poczętego - wykład - strona 3

Fragment notatki:


WYKŁAD 05.11 Ustalenie ojcostwa dziecka poczętego z wykorzystaniem technologii medycznej Kodeks uchwalony w 1964 roku, zaczął obowiązywać od 1 stycznia 1965r. W tym czasie powołanie człowieka do życia poza organizmem matki postrzegane było jako medyczne science fiction. Trzydzieści lat później (lata 90. XX wieku) stanowiło już przedmiot aktywności lekarza i w zasadzie brak uwagi ze strony prawników. Po kolejnych dwudziestu latach medycyny nie da się powstrzymać, a prawników? Obecnie prawo ustalania ojcostwa opiera się na tradycjach Rzymskich z wyłączeniem art. 68 KRO. - Domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki (art. 62-71 KRO); - Uznanie ojcostwa (art. 73-83 KRO); - Ustalenie ojcostwa w drodze orzeczenia sądowego (art. 84-86 KRO); Ustalenie ojcostwa dopiero gdy znana jest matka - Dopiero ustalone prawnie macierzyństwo determinuje i daje możliwości dla dalszych ustaleń w kwestii pokrewieństwa między poszczególnymi osobami. - Matką, w świetle polskiego prawa jest kobieta, która dziecko urodziła. - Macierzyństwo jest urodzeniowe. Ojcostwo jest genetyczne (ale nie zawsze). Ojcostwo męża matki - Zapłodnienie in vivo - Zapłodnienie pozaustrojowe i transfer zarodka (FIV- ET) - Użycie komórek męża - Wykorzystanie komórek aminowego dawcy - Istotna jest zgoda męża na zabieg medyczny, w wyniku którego doszło do zapłodnienia. - Do ustalenia ojcostwa wymagane jest urodzenie się dziecka. Sposób poczęcia niema znaczenia. Uznanie ojcostwa i ustalenie pochodzenia dziecka na drodze sądowej - Dopuszczalność uznania ojcostwa, gdy do poczęcia doszło z wykorzystaniem technologii medycznej. - Dopuszczalność sądowego ustalenia ojcostwa w sytuacji wykorzystywania przejściowej obecności mężczyzny dla przystąpienia do procedury WMP i jego zgoda na użycie jego znaczenia - Czy dopuszcza się sądowe ustalenie ojcostwa? - Kobieta samotna lub pozostająca w związku homoseksualnym, która wykorzystuje przejściową obecność mężczyzny, żeby poddać się procedurze „homologicznej” (z wykorzystaniem nasienia tego mężczyzny) - Kobieta zawiera z tym mężczyzną „umowę”, na podstawie, której mężczyzna przystępuje do procedury medycznej, ale „zrzeka się praw do dziecka”, a kiedy zapewnia, że nie będzie dochodzić ojcostwa. Domniemanie z art. 62 KRO - Urodzenie się dziecka w czasie trwania małżeństwa - Założenie odbywania stosunków płciowych w czasie trwania małżeństwa między małżonkami i nieodbywania ich z innymi osobami.
Prawo nie wymaga, by dziecko urodziło się jedynie w wyniku aktu płciowego rodziców - Inseminacja - Zapłodnienie i transfer zarodka - Możliwe wykorzystania nasienia męża i nasienie dawcy
- Brak wątpliwości natury prawnej i etycznej: techniki homologiczne zastosowanie w naturalnym okresie płodności małżonka. Jedność w zakresie genetyki i prawa.

(…)

… obcowania, a nie wyłącznie więzi genetycznej. Same badanie DNA (i ich pozytywny wynik) nie mogą stanowić podstawy do ustalenia ojcostwa z tego względu, że mogłoby to prowadzić do stwierdzenia ojcostwa dawcy nasienia.
Znaczenie dowodu z badan DNA - Znaczenie o szczególnym znaczeniu - Precyzyjnie i pewno źródło informacji genetycznej - Czy dowód z badań DNA to pewność czy pomoc? - Czy KRO uzależnia nadal…
…, matka nie zgadza się na pobranie krwi swojej i dziecka, więc nie można przeprowadzić dowodu z badania DNA.
Macierzyństwo zastępcze - Matka surogatka: kobieta przyjmuje zarodek od pary, kobieta może dawać swoje jajeczko, które zostaje zapłodnione nasieniem mężczyzny z pary, może przyjąć zarodek zapłodniony przez aminowego dawcę. Po donoszeniu ciąży decyduje się ona oddać dziecko zamawiającej parze…
… znaczenia - Fakt ten nabiera jednak znaczenie wówczas, gdyby do zapłodnienia wykorzystywano nasienie męża, ale bez jego zgody. - Mąż nie mógłby skutecznie zaprzeczyć ojcostwu poprzez wykazanie, że nie jest ojcem dziecka, a tego wymaga art. 67 KRO
Zgoda męża matki - Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2008 r. - Poprawa sytuacja dziecka, zwłaszcza w sytuacji wykorzystania obcego nasienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz