Urządzenia dylatacyjne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Urządzenia dylatacyjne - wykład - strona 1 Urządzenia dylatacyjne - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Urządzenia dylatacyjne
Rodzaj stosowanych urządzeń dylatacyjnych zależy przede wszystkim od rodzaju pomostu. Wpływ na wybór ma także rodzaj nawierzchni.
W przypadku nawierzchni drewnianej w zasadzie w ogóle nie stosuje się urzą­dzeń dylatacyjnych. Wynika to z faktu niewielkiej odkształcalności termicznej drew­na. Przykładowo stwierdzono, że dla analogicznej rozpiętości przemieszczenia ter­miczne łącznie z wynikającymi ze zmiany wilgotności drewna stanowią połowę i ' Wstających w mostach betonowych [158].
Gdy projektuje się nawierzchnię szczelną należy zapobiec przedostawaniu się wody do przerwy dylatacyjnej. Ze względu na niedużą rozpiętość przęseł drewna klejonego i związane z tym niewielkie przemieszczenia elementów kon­strukcyjnych w obrębie dylatacji na ogół wystarcza zastosowanie uszczelnienia z cienkiej blachy, folii lub papy. Na tak przykrytą dylatację układa się warstwy nawierzchni.
Oświetlenie
Czasami może zachodzić konieczność zainstalowania oświetlenia na moście z drew­na. Słupek latarni należy mocować na śruby podobnie jak słupki poręczy, a kable umieścić w osłonie (np. z rur poliwinylowych) pod mostem.
Jeśli to możliwe należy unikać instalowania słupów oświetleniowych na mo­ście. Obiekt można oświetlać korzystając z masztów wolnostojących.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz