To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Urządzenia dylatacyjne
Rodzaj stosowanych urządzeń dylatacyjnych zależy przede wszystkim od rodzaju pomostu. Wpływ na wybór ma także rodzaj nawierzchni.
W przypadku nawierzchni drewnianej w zasadzie w ogóle nie stosuje się urządzeń dylatacyjnych. Wynika to z faktu niewielkiej odkształcalności termicznej drewna. Przykładowo stwierdzono, że dla analogicznej rozpiętości przemieszczenia termiczne łącznie z wynikającymi ze zmiany wilgotności drewna stanowią połowę i ' Wstających w mostach betonowych [158].
Gdy projektuje się nawierzchnię szczelną należy zapobiec przedostawaniu się wody do przerwy dylatacyjnej. Ze względu na niedużą rozpiętość przęseł drewna klejonego i związane z tym niewielkie przemieszczenia elementów konstrukcyjnych w obrębie dylatacji na ogół wystarcza zastosowanie uszczelnienia z cienkiej blachy, folii lub papy. Na tak przykrytą dylatację układa się warstwy nawierzchni.
Oświetlenie
Czasami może zachodzić konieczność zainstalowania oświetlenia na moście z drewna. Słupek latarni należy mocować na śruby podobnie jak słupki poręczy, a kable umieścić w osłonie (np. z rur poliwinylowych) pod mostem.
Jeśli to możliwe należy unikać instalowania słupów oświetleniowych na moście. Obiekt można oświetlać korzystając z masztów wolnostojących.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)