To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Olejniczak. Notatka składa się z 4 stron.
UNIFIKACJA I KODYFIKACJA PRAWA CYWILNEGO W POLSCE I. Unifikacja prawa cywilnego Druga Rzeczpospolita Na skutek rozbiorów Polski różne części kraju znajdowały się pod wpływem różnych systemów prawnych. Z tego punktu widzenia można wyodrębnić cztery zasadnicze obszary prawne: Ziemie centralne (Królestwo Polskie tzw. Kongresowe powstałe po traktacie wiedeńskim w 1815 r.)
przez krótki czas obowiązywało prawo pruskie i austriackie;
od 1808 r. (Księstwo Warszawskie) obowiązywał Kodeks Napoleona
księga II (prawo rzeczowe)
księga III (prawo spadkowe, zobowiązania, o umowach majątkowych małżeńskich, o zastawie, przywilejach i hipotekach, oraz o przedawnieniu).
Kodeks Cywilny Królestwa Polskiego z 1825 r. (zastąpił I księgę KN)
prawo małżeńskie na zasadach wyznaniowych
o osobach i rodzinie
Ustawy hipoteczne z 1818 i 1825 r. wprowadziły min. księgi wieczyste w nowoczesnej postaci. tzw. Prawo Polsko-Francuskie Ziemie wschodnie najpierw obowiązywał Statut litewski, potem przepisy carskiej Rosji zostały zebrane w tomie X, pierwszej części, w tzw. Zwodzie Praw
nie wywarł większego wpływu na rozwój prawa polskiego Ziemie zachodnie najpierw: powszechne pruskie prawo krajowe (Landrecht), skodyfikowane w 1794 r.
potem (po powstaniu Rzeszy Niemieckiej) Kodeks Cywilny niemiecki z 1896 r.
mało przystępny, bardzo kazuistyczny, ale dostosowany do potrzeb rozwijającej się gospodarki kapitalistycznej; Ziemie południowe Kodeks Cywilny Austriacki z 1812 r., znacznie znowelizowany w 1914, 1915, 1916 r. (prosty i jasny język, unikał kazuistyki, pod wpływem prawa natury, ale zachowywał niektóre instytucje feudalne)
wstęp (o ustawach cywilnych w ogólności)
część I (prawo osobowe i rodzinne)
część II (prawo rzeczowe, spadkowe i zobowiązania)
część III (o przepisach wspólnych dla praw osobowych i rzeczowych)
po odzyskaniu niepodległości utrzymano w/w przepisy, ale już nie jako prawo obce, ale polskie prawo dzielnicowe. Rozwiązanie to jednak było tymczasowe, czemu dał wyraz sejm powołując Komisję Kodyfikacyjną, niezależną od Ministra Sprawiedliwości, który jedynie brał udział w jej pracach i wnosił jej projekty do Sejmu; dzieli się na dwa etapy: I) po I-wszej wojnie światowej 3.06.1919 r. - powołanie Komisji Kodyfikacyjnej RP - opracowała całe prawo cywilne, jednak w życie weszły:
1920 r. - prawo spółdzielcze
1924 r. - prawo wekslowe i czekowe, zastąpione w 1936 r. nowymi tekstami ustaw
1926 r. - prawo autorskie, prawo o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, prawo prywatne międzydzielnicowe i międzynarodowe.
(…)
… cywilnego
Pierwsze próby kodyfikacji
kodeks - akt normatywny ujmujący w sposób usystematyzowany podstawowy zespół norm danej gałęzi prawa;
prace nad kodyfikacją rozpoczęte przy MS tuż po unifikacji → przygotowano projekt kc w 1949 r. (uporządkowanie w/w prawa zunifikowanego wg systemu pandektowego) → odrzucone, gdyż utrwalał obowiązujący stan prawny, co nie było na rękę Polskiej Zjednoczonej Partii…
… międzyresortowe → uchwalony przez Kolegium MS i w 1962 r. przedstawiony RM (równolegle projekt kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) → RM uchwaliła wiele zmian i przedłożyła je Sejmowi jako projekty rządowe w 1963 r. → 1963-1964 r. prace sejmowej Komisji Wymiaru Sprawiedliwości (też innych komisji) → Sejm przyjął w 1964 r. kc i kriop wraz z przepisami wprowadzającymi (weszły w życie 1.01.1965 r.)
przestały…
…., ale po zakończeniu wojny ważne jej wznowienie z 2 powodów:
zmiana terytorium i niepewny los Ziem Odzyskanych, a ujednolicenie prawa, obejmującego też te obszary wzmacniały integralność państwa;
masowe przemieszczanie się ludności i konieczność ujednolicenia regulacji stosunków prywatnoprawnych by zapobiec chaosowi prawnemu;
w/w komisja nie wznowiła pracy, choć formalnie nie została rozwiązana. Prace unifikacyjne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)