Przebieg prac nad kodyfikacją prawa cywilnego PRL w latach 1947-1950 W 1947 r. powołana została komisja do sprawy kodyfikacji prawa cywilnego. Na pierwszym posiedzeniu podjęto decyzję, że przyszły kodeks ma się kładać z pięciu ksiąg: części ogólnej, prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo rzeczowe, zobowiązania, prawo spadkowe. Przyjęto więc system pandektowy a nie radziecki.
Po zwrocie politycznym z II połowy 1948 r. zmieniła się koncepcja - zaczęto głosić pogląd, że prawo cywilne powinno być czynnikiem przyspieszającym budowę ustroju socjalistycznego, a projekt jest s tylu nowoczesnej kodyfikacji burżuazyjnej - co było wówczas dyskwalifikujące. Uznano, że obowiązujące prawo wymaga zasadniczej przebudowy założeń ogólnych.
W czerwcu 1950 r. uchwalono kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wyodrębnienie prawa rodzinnego w osobny kodeks było realizacją doktryny radzieckiej i przyjęciem wzorca radzieckiego
Niemal jednocześnie wydane zostały przepisy ogólne prawa cywilnego, które wprowadziły zasadnicze zmiany w zakresie wykładni prawa.
We wrześniu powołana została przez Ministra Sprawiedliwości komisja do spraw opracowania kodeksu cywilnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)