Unia Europejska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Unia Europejska - strona 1 Unia Europejska - strona 2 Unia Europejska - strona 3

Fragment notatki:


Wprowadzenie W dniu 31 marca 1999 roku Polska podjęła negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Chciałoby się powiedzieć, że jest to końcowy odcinek drogi, na którą wkroczyliśmy ponad dziesięć lat temu, a która ma nas doprowadzić do realizacji strategicznego celu, jakim jest członkostwo w Unii.
Praktyka poprzednich czterech rozszerzeń UE dowodzi, że rozpoczęcie konferencji międzyrządowej, na forum której toczą się rokowania członkowskie, musi zakończyć się traktatem akcesyjnym. Takie jest właśnie podejście naszych partnerów, państw członkowskich UE; nie mają oni wątpliwości, że Polska stanie się członkiem struktur europejskich. Negocjacje natomiast prowadzić będą tak, by osiągnąć optymalny dla siebie układ korzyści i kosztów wynikających z przystąpienia Polski. Zatem termin naszej akcesji pozostaje pochodną takiego rachunku, uwzględniającego również ewolucję procesów integracyjnych wewnątrz ugrupowania oraz sytuację społeczną i ekonomiczną w państwach Unii na przestrzeni kilku najbliższych lat.
Tym bardziej istotne stają się dla Polski pytania o to, na jakich warunkach i kiedy osiągniemy członkostwo.
Różnica potencjałów między Polską a Unią jest oczywista. Naiwnością byłoby oczekiwać, że nie znajdzie ona odzwierciedlenia w przebiegu i wynikach rokowań. Ponadto, negocjacje akcesyjne mają specyficzny charakter, polegający na określeniu tempa i sekwencji dostosowywania się do reguł organizacji, w której chcielibyśmy uczestniczyć. Czy to oznacza, że Polska nie ma pola manewru?
Polscy negocjatorzy wychodzą z założenia, że takowe pole istnieje: Polska jest przecież największym krajem w gronie kandydatów, ważnym dla Unii nie tylko jako szybko rozwijający się rynek zbytu, lecz także jako szczególnie istotny czynnik trwałego zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa Europy.
„W ciągu kilku najbliższych lat toczyć się będzie gra o wielką stawkę dla polskiej gospodarki, a stół negocjacyjny jest tylko jednym z pól tej gry. Między stołem rokowań a innymi obszarami gry zachodzą jednak oczywiste sprzężenia zwrotne; przebieg i wynik rokowań akcesyjnych dla Polski zależeć będą m.in. od tego, jak wykonamy naszą „pracę domową””. Rozpoczęcie negocjacji Rada Europejska obradująca w Luksemburgu, w grudniu 1997 r. Podjęła historyczną decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie kolejnego rozszerzenia Unii. Potwierdziła ona zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji z krajami wskazanymi przez Komisję w jej opiniach z lipca 1997r., tj. z Polską, Estonią, Republiką Czeską, Słowenią, Węgrami oraz Cyprem. Jednocześnie Rada Europejska zapowiedziała przystąpienie „do wszechstronnego zanalizowania procesu przeobrażeń w Unii oraz jej polityki, aby móc sprostać wyzwaniom, jakie pojawiły się po roku 2000”.


(…)

… lat, jak zadeklarowały Niemcy lub w ogóle znieść tego typu ograniczenie, jak zapowiada Hiszpania. Na razie jest to kwestią negocjacji. 4. SWOBODNY PRZEPŁYW KAPITAŁU Swobodny przepływ kapitału to ostatni z czterech filarów jednolitego rynku. Odnosi się do przepływu płatności i kapitału drogą elektroniczną przez wewnętrzne granice Unii a także stara się przeciwdziałać procederowi prania brudnych pieniędzy. Obejmuje…
… negocjacyjne w tym rozdziale sprawiła konieczność wzajemnego uznawania dyplomów. Ta kwestia negocjacyjna przesunięta została do rozdziału "Swobodny przepływ osób". Jednakże Polska już teraz aktywnie współdziała w zakresie edukacji i kształcenia z Unią Europejską. Bierzemy udział we wszystkich trzech programach.
19. TELEKOMUNIKACJA I TECHNOLOGIE INFORMACYJNE Celem wspólnotowej polityki w tym zakresie…
… NEGOCJACJI TYMCZASOWO ZAMKNIĘTY 1. Swobodny przepływ towarów
Tak 2. Swobodny przepływ usług
Tak 3. Swobodny przepływ pracowników
Nie 4. Swobodny przepływ kapitału
Nie 5. Prawo spółek
Nie 6. Polityka konkurencji
Tak 7. Rolnictwo
Nie 8. Rybołówstwo
Nie 9. Polityka transportowa
Nie 10. Podatki
Nie 11. Unia Gospodarcza i Walutowa
Tak 12. Statystyka
Tak 13. Polityka społeczna i zatrudnienie
Tak 14. Energetyka…
…, prawa spółek, podatków, transportu i wspomnianego wyżej rybołówstwa. Dobrze by się stało. Jednak i tak w najtrudniejszych kwestiach: ochrona środowiska, wymagająca ogromnych nakładów finansowych i rolnictwo, negocjacje jeszcze się nawet nie rozpoczęły a rozmowy zapowiedziano dopiero na najbliższe miesiące. W okresie prezydencji szwedzkiej pojawiły się wątpliwości w kwestii swobodnego przepływu osób…
… materialnej już po wprowadzeniu w życie wszystkich przepisów Układu Europejskiego, zatem najprawdopodobniej jeszcze przed wynegocjowaniem układu o członkostwie, będą tworzyć z państwami UE tworzyć strefę wolnego handlu. Daleko będzie wówczas posunięta liberalizacja przepływów kapitałowych oraz sfery usług, w tym także finansowych. Natomiast pozostawienie Polski poza wspólną polityką rolną w momencie…
…, zakrawające na absurd. Rezultatem przyjęcia i tych najbardziej kuriozalnych może być sytuacja, że np. ogórki małosolne będą dobrem rzadkim na polskich stołach. Brukselska biurokracja określiła bowiem masę ogórków gruntowych dopuszczonych do obrotu rynkowego, minimum 180 g. Sprawa jest na tyle poważna, że stała się jednym z problemów negocjacyjnych przedstawionych przez stronę polską w obszarze „Rolnictwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz