Umowny dział spadku

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowny dział spadku - strona 1

Fragment notatki:

Umowny dział spadku Umowa o dział spadku jest właściwie umową o przeniesienie własności w takim zakresie , w jakim dotyczy rzeczy należących do spadku. Przy umowie o dział spadku należy zachować formę odpowiednią dla rozporządzeń poszczególnymi rzeczami wchodzącymi w skład spadku - np. jeśli umowa dotyczy podziału nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, w przeciwnym wypadku nieważność dotyka całą umowę , a nie tylko postanowienie dotyczące nieruchomości. W wypadku kiedy przedmiotem dzielonego spadku nie jest nieruchomość albo podział dotyczy pozostałych przedmiotów oprócz nieruchomości - umowa może być sporządzona w dowolnej formie, przy czym jeśli wartość dzielonego spadku przekracza 2000 zł wymagana jest forma pisemna ad probationem. Umowa wymaga oświadczeń woli wszystkich spadkobierców pod rygorem nieważności - nie znaczy to jednak, że wszystkie oświadczenia muszą być złożone jednocześnie.
Spadkobierca może uchylić się od umowy o dział spadku powołując się na błąd jedynie wtedy , kiedy błąd dotyczył stanu faktycznego, który spadkobiercy uznawali za niewątpliwy . Jeżeli błąd jest wywołany podstępnie następuje powrót do reguły ogólnej powołania się na błąd.
Z powodu błędu można uchylić się od skutków umowy poprzez złożenie stronom oświadczenia w ciągu roku od wykrycia błędu .
Spadkobiercom pozostawiono dużą swobodę co do kreowania podziału spadku: Mogą umownie podzielić całość spadku lub jego część . Nie muszą zaliczać darowizn jeżeli żaden z nich tego nie żąda . Ponieważ prawo polskie nie przewiduje możliwości ustalenia przez spadkodawcę sposobu podziału spadku, nawet jeśli takie postanowienia zawarto są one dla spadkobierców niewiążące . Spadkobiercy nie mogą jedynie naruszać prawnych zakazów podziału określonych przedmiotów (np. w wypadku kiedy możliwość podziału nieruchomości uzależniona jest od uzyskania decyzji administracyjnej). Razem z działem spadku spadkobiercy powinni również dokonać jednocześnie wzajemnych rozliczeń (zwrot pożytków, wynagrodzenie za używanie rzeczy) lub zastrzec, że rozliczenia będą dokonane później - w przeciwnym wypadku nie mogą oni dochodzić wzajemnych roszczeń po dziale umownym (Prof. Piątkowski formułuje ten pogląd w oparciu o regułę rozstrzygania wzajemnych roszczeń w sądowym dziale spadku ).
1
1
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz