To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dział spadku Wspólność majątku spadkowego ustaje z chwilą działu spadku: Dział spadku obejmuje jedynie aktywa - pasywa podlegają odrębnym zasadom. Dział spadku może być przeprowadzony na drodze sądowej (na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców) lub umownej (umowa pomiędzy wszystkimi spadkobiercami). Z chwilą działu spadku poszczególne osoby stają się wyłącznymi podmiotami praw majątkowych wchodzących w skład spadku. Nie ma obowiązku dokonania działu spadku w określonym terminie , a ponieważ roszczenie o dział spadku nie przedawniania się , to dział spadku trwa tak długo jak chcą tego spadkobiercy. Problematycznym zjawiskiem jest podział spadku dla używania quoad usum (podział przedmiotów do użytku bez działu spadku) lub nawet jedynie faktyczny podział spadku (zwłaszcza nieruchomości), który powoduje nieuregulowane stosunku własnościowe, które w praktyce powodują pewne komplikacje - zjawisko to pojawia się zwłaszcza w środowisku wiejskim przy okazji podziału gospodarstwa rolnego . Sposoby podziału majątku Podział w naturze. Na pierwszy plan wysuwa się podział spadku w naturze(najczęściej są to rzeczy) - polega on na tym, że określone osoby dostają konkretne przedmioty, których łączna suma odpowiada udziałowi w spadku .
Podział w naturze jest co do zasady najbardziej korzystny dla spadkobierców . Komplikacje powstają wtedy , gdy w skład spadku wchodzi bardzo wartościowy przedmiot, którego nie da się podzielić, ani zrównoważyć innymi przedmiotami ze spadku (np. samochód, dom, obraz). Wartość udziałów wydzielonych w naturze poszczególnym spadkobiercom może być wyrównana przez dopłaty pieniężne - przy podziale rzeczy jest to możliwe tylko przed sądem, ale na gruncie działu spadku można to przewidzieć także umownie.
Podział w naturze nie jest możliwy jeśli : Jest to sprzeczne z przepisami ustawy - np. nie można jednej osobie przyznać własności gruntu, a innej własności domu na tym gruncie, podział nieruchomości sprzeczny z planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem prawa - np. sąd może odmówić podziału gospodarstwa rolnego jeśli byłoby to niepożądane ze względów produkcyjnych. Podział pociągałby za sobą istotną zmianę lub znaczne zmniejszenie wartości przedmiotu - większość rzeczy ruchomych, których podział byłby niemalże równoznaczny z ich zniszczeniem. Przyznanie przedmiotu spadku z obowiązkiem spłaty. Zdarza się czasem, że jeden z przedmiotów wchodzących w skład spadku jest na tyle znacznej wartości , że znajdzie zastosowanie
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)