Umowa zlecenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa  zlecenia - strona 1 Umowa  zlecenia - strona 2

Fragment notatki:

Umowa zlecenia.
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie co stanowi art. 743 § 1 k.c. Przepisy o zleceniu stosuje się więc również odpowiednio do wszystkich umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, a więc których nie można zakwalifikować jako umowy o dzieło, umowy agencyjnej, przewozu, dostawy itd. Można ją zatem scharakteryzować jako umowę, w której przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania na rzecz dającego zlecenie określonej czynności faktycznej lub prawnej.
Do istotnych cech zlecenia nie należy osiągnięcie rezultatu, który ma wynikać z podjęcia danej czynności, ale podjęcie czynności zmierzających do osiągnięcia tego wyniku. Umowa zlecenia może być zawarta w zasadzie w dowolnej formie, pisemnej lub ustnej.
Zlecenie może być zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne. Jeżeli w umowie kwestia ta nie została rozstrzygnięta, norma interpretacyjna art. 735 k. c. Nakazuje przyjąć, że za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.
Umowa zlecenia opiera się na zaufaniu partnerów i dlatego też przyjmujący zlecenie powinien wykonać powierzoną mu czynność w zasadzie osobiście. Może powierzyć wykonanie zlecenia innej osobie trzeciej tylko wtedy, gdy wynika to z umowy lub ze zwyczaju albo gdy jest do tego zmuszony szczególnymi okolicznościami, zawiadamiając o tym dającego zlecenie.
Przyjmujący zlecenie obowiązany jest bieżąco informować dającego zlecenie o przebiegu sprawy i złożyć mu sprawozdanie z wykonania zlecenia, a także powinien wydać mu wszystko, co przy wykonywaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.
Dający zlecenie powinien pokryć wydatki, jakie przyjmujący zlecenie poniósł w związku z należytym wykonywaniem zlecenia, oraz zwolnić go z zaciągniętych w tym celu zobowiązań. Jeżeli zlecenie jest odpłatne, to wynagrodzenie należy się przyjmującemu zlecenie dopiero po jego wykonaniu, a więc z dołu, co wynika z art. 744 k.c. Tak ogólnie i najkrócej można by scharakteryzować umowę zlecenia, lecz w związku z tym, że najczęściej występującą nieprawidłowością zastępowania umowy o pracę umową cywilno-prawną związane jest właśnie z umową zlecenia wymaga ona bardziej szczegółowego omówienia.
Przedmiotem najczęściej spotykanych umów zlecenia nie jest dokonywanie czynności prawnych, lecz czynności faktycznych. Do umów tych przepisy o zleceniu stosuje się odpowiednio na podstawie art. 750 k.c., który odsyła do nich w przypadku umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami.
Przedmiot dokonywanych czynności musi być oznaczony przez strony w umowie. Zarówno z art. 734 § 1, jak i art. 750 k.c. wynika, iż dotyczą one umów o świadczenie usług jednorazowych, choć możliwe jest także ich stosowanie do stosunków o świadczenie usług ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz