Umowa sprzedaży - opis umowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa sprzedaży - opis umowy - strona 1 Umowa sprzedaży - opis umowy - strona 2 Umowa sprzedaży - opis umowy - strona 3

Fragment notatki:

UMOWA SPRZEDAŻY
1. Istota umowy sprzedaży
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowią- zuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Umowa sprzedaży jest umową wzajemną i umową konsensualną. Rodzi zobowiązanie do wykonania obustronnych ekwiwalentnych świadczeń 81 .
Podstawowym obowiązkiem sprzedawcy jest przeniesienie na kupującego prawa własności sprzedawanej rzeczy oraz wydanie rzeczy, natomiast pod- stawowym obowiązkiem kupującego jest zapłacenie ceny i odebranie rzeczy. Obowiązki te, będące zarazem prawami drugiej strony, stanowią zespół niezbędnych cech każdej umowy sprzedaży (essentialia negotii). Każdą umowę, w której występują takie obowiązki, należy uznać za sprzedaż, chociażby strony nadały jej inną nazwę.
Prócz wymienionych obowiązków umowa sprzedaży rodzi cały szereg ubocznych skutków, występujących bądź z mocy postanowień ustawy (natura- Ua negotii), bądź z postanowień umowy zmieniających lub uzupełniających ustawę (accidentalia negotii), np. obowiązek ponoszenia odpowiedzialności z tytułu rękojmi, obowiązek udzielania kupującemu wyjaśnień dotyczących przedmiotu sprzedaży i in.
Moment przejścia własności sprzedanej rzeczy na kupującego jest uzależ- niony od rodzaju rzeczy. Jeżeli przedmiotem umowy jest rzecz indywidualnie oznaczona, nabywca uzyskuje prawo własności w chwili zawarcia umowy, chyba że strony postanowiły w umowie inaczej, albo co innego wynika ze szczególnych przepisów prawa. Natomiast sprzedaż rzeczy gatunkowo ozna- czonej oraz rzeczy przyszłej nie przenosi na kupującego prawa własności. Własność przechodzi dopiero w chwili wydania rzeczy. Jeśli zgodnie z umową sprzedaży rzecz ma być przesłana kupującemu, a w umowie nie zastrzeżono czego innego, za moment wydania rzeczy kupującemu uważa się powierzenie rzeczy przewoźnikowi.
Określenie momentu wydania rzeczy ma istotne znaczenie, gdyż ustawa wiąże z nim liczne skutki prawne. Między innymi z wydaniem rzeczy przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. W związku z tym ryzyka szkód transportowych, o ile nie umówiono się inaczej, obciążają kupującego.
Umowa sprzedaży rzeczy ruchomej nie wymaga żadnej szczególnej formy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Natomiast sprzedaż nierucho- mości może być dokonana tylko w formie aktu notarialnego.
2. Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi
Na sprzedawcy ciąży szczególny rodzaj odpowiedzialności wobec kupujące- go. Jest to odpowiedzialność za jakość i stan prawny sprzedanej rzeczy. Kodeks cywilny nazywa ją rękojmią za wady fizyczne i prawne rzeczy.


(…)

….
Niezależnie od tego przepisy kodeksu cywilnego wprowadziły również zabezpieczenie działające automatycznie, z mocy ustawy. Jest nim przy- sługujące instytucji kredytowej ustawowe prawo zastawu na sprzedanej rzeczy. Istnieje ono tak długo, jak długo rzecz znajduje się u kupującego.
5. Prawo pierwokupu
Prawo pierwokupu polega na tym, że na podstawie ustawy lub zawa- rtej wcześniej umowy określonej osobie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz