Rękojmia za wady fizyczne i prawne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rękojmia za wady fizyczne i prawne - strona 1 Rękojmia za wady fizyczne i prawne - strona 2 Rękojmia za wady fizyczne i prawne - strona 3

Fragment notatki:

RĘKOJMIA ZA WADY FIZYCZNE I PRAWNE WEDŁUG KODEKSU CYWILNEGO Zagadnienie jakości świadczenia jest z punktu widzenia kupującego zagadnie­niem pierwszoplanowym. Dostarczenie towaru z wadami narusza pewność obrotu, powoduje naruszenie zasady ekwiwalentności świadczeń, podrywa zaufanie do sprze­dawcy, zmusza do skomplikowanego niekiedy reklamowania towaru wadliwego. To­też prawo przez cały zespół środków, należących do różnych gałęzi prawa, stara się zapewnić właściwą jakość świadczenia. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady powstaje z mocy samego prawa. Oznacza to, że dla powstania tej odpowiedzialności nie jest potrzebne zamieszczanie specjalnych klauzul w umowie. Strony natomiast mogą w umowie odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udzia­łem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych. Wy­łączenie lub ograniczenie tej odpowiedzialności jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.
Kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady dwoja­kiego rodzaju: za wady fizyczne; za wady prawne.
Wady fizyczne występują wówczas, gdy rzecz sprzedana ma mniejszą wartość (np. dostarczane ubrania zrobione są z wełny 40-procentowej, a nie z wełny 100-procen­towej, jak wynikało z umowy), gdy ma ona mniejszą użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy (np. kostium kąpielowy rozciąga się lub farbuje w zetknięciu z wodą), gdy nie ma właściwo­ści, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego (jest np. mniej wytrzymała, cięższa lub lżejsza od opisanej w prospekcie) albo wreszcie została wydana kupujące­mu w stanie niekompletnym.
Rzecz posiada wadę prawną wtedy, gdy stanowi własność osoby trzeciej lub jest obciążona prawem osoby trzeciej. Odpowiedzialność z ty­tułu rękojmi jest odpowiedzialnością obiektywną, nie zależy bowiem ani od wi­ny sprzedawcy, ani od powstałej szkody. Odpowiedzialność ta istnieje nawet wtedy, gdy sam sprzedawca nie wiedział, że dostarczony przez niego towar ma wady.
Przesłanką odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest, oprócz istnienia wady, brak wiedzy o wadzie ze strony kupującego. Gdy bowiem kupujący wiedział o wadzie w chwi­li zawarcia umowy, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku albo rzeczy mające dopiero powstać w przyszłości. W takim przypadku sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili wydania rzeczy.
Trzecim wreszcie istotnym elementem warunkującym odpowiedzialność sprze­dawcy z tytułu wad dostarczonego towaru jest ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz