Umowa przedwstępna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa przedwstępna - strona 1 Umowa przedwstępna - strona 2

Fragment notatki:

Antoszek. Notatka składa się z 2 stron.
Umowa przedwstępna: to umowa o umowę w której strona lub strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy oznaczonej i umowa ta zawierać będzie wszystkie elementy umowy oznaczonej.
Zawieramy wtedy gdy: zawarcie umowy przyrzeczonej jest niemożliwie bądź niewygodne. Może poprzedzać każdą umowę ale nie samą siebie. Może być w niej przewidziane wniesienie zabezpieczenie pieniężnego w postaci zaliczki, bądź zadatku (zadatek funkcjonuje jak wadium).
Choć ustawa nie wymaga określenia terminu końcowego to warto określić go w umowie.
O umowie nie decyduje jej nazwa lecz treść. Umowa przedwstępna musi zawierać wszystkie elementy umowy przyrzeczonej. Ustawa nie wymaga określenie w umowie przedwstępnej terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Art. 64. Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie. Art. 389. § 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Jeżeli umowa przedwstępna o umowę sprzedaży nieruchomości nie jest zawarta w formie aktu notarialnego (nieprzewidziana forma umowy ostatecznej- skutek słabszy- czyli tylko roszczenie odszkodowawcze) jeżeli umowa jest w tej samej formie co oznaczona występuje skutek silniejszy czyli roszczenie odszkodowawcze i żądanie zawarcia umowy
Skutki niewykonania umowy:
Skutek słabszy- żądanie z tego tytułu odszkodowania albo zadatek lub zaliczka przepada
Skutek silniejszy- żądanie zawarcia umowy przed sądem
Roszczenia z tej umowy przedawniają się z upływem jednego roku. Art. 390. § 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.
§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.


(…)

… matki
Człowiek umiera wraz ze śmiercią pnia mózgu

…).
§ 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Art. 173.
Jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest mało-letni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.
Art. 174.
Posiadacz rzeczy ruchomej nie będący jej właścicielem nabywa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz