Umowa o pracę z osobą nieposiadającą zdolności do bycia pracownikiem Istota tego zagadnienia dotyczy sytuacji kiedy pracodawca zawrze umowę o pracę z osobą, która nie posiada zdolności do bycia pracownikiem(chodzi o wiek).
Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń wypowiedział się, że taka umowa jest ważna, ale należy ją jak najszybciej rozwiązać i odsunąć taką osobę od wykonywania pracy . Problem ten wyrósł na sytuacjach kiedy osoba taka ponosiła uszczerbek w związku z wykonywaniem pracy.
Generalnie można powiedzieć że(podważenie orzeczenia SN - SN zmienił z czasem stanowisko): Taka umowa jest bezwzględnie nieważna, co nie znaczy, że nie rodzi skutków prawnych , niemniej jednak jeśli chodzi o sam stosunek pracy to on nie powstaje. Taka osoba, lub jej spadkobiercy mogą z pewnością dochodzić roszczeń związanych ze świadczeniem pracy na podstawie prawa cywilnego i przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu , a odpowiedzialność pracodawcy za uszczerbek w dobrach takiego pracownika opiera się na konstrukcji deliktu cywilnego(taka konstrukcja jest łatwiejsza dla pracodawcy) Dopuszcza się, że przy dochodzeniu roszczeń związanych z taką sytuacją można w pewnym zakresie posiłkować się przepisami prawa pracy (m. in. przy określeniu wysokości należnego świadczenia wzajemnego, czy odpowiedzialności odszkodowawczej) jednakże takie zaczerpnięcie nie pochodzi od stosunku pracy, ale swoje źródło ma w procedurze cywilnej dotyczącej dochodzenia roszczeń o charakterze cywilnym.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)