Umowa o pracę

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa o pracę - strona 1 Umowa o pracę - strona 2 Umowa o pracę - strona 3

Fragment notatki:

Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnej może nie dostrzegać , że jest wykorzystywana lub dyskryminowana przez pracodawcę. Może ten stosunek pracy rozwiązać za zezwoleniem sądu opiekuńczego - po rozwiązaniu przez opiekuna prawnego (z 1996 r.).
Kiedy pracodawca narusza godność pracownika, wtedy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Pracodawca ( art. 3 KP) jest to jednostka organizacyjna choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobowości fizycznej jeżeli zatrudniają pracowników.
Osobami prawnymi są skarb państwa i podmioty, którym przepisy prawa przyznają osobowość prawną (sp. kapitałowe, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia). Skarb państwa jest bytem normatywnym i nie może być pracodawcą.
Cechy jakie powinna posiadać jednostka organizacyjna by mogła być uznana za pracodawcę:
Powinna być dopuszczona przez prawo,
Powinna posiadać uregulowany sposób reprezentowania jej w stosunkach prawnych,
Powinna być wyodrębniona majątkowo.
Ad-2. Wskazanie osoby bądź organizacji która może w imieniu i na rzecz tej jednostki nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. AD-3. Osoba ma własny majątek odrębny od majątku wspólników bądź załorzycieli.
Spółka cywilna.
Kodeks cywilny wprost reguluje funkcjonowanie spółki cywilnej:
przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego,
Dopuszczalność przez prawo do tego aby wspólnikiem była osoba prawna.
wyodrębnienie reprezentacyjne
Każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do reprezentowanie spółki, do prowadzenia jej spraw.
wyodrębnienie majątkowe
W toku działalności spółki cywilnej powstaje tzw. majątek spółki, z tym że wspólnicy w czasie trwania umowy spółki nie mogą rozporządzać swoim udziałem ani domagać się podziału tego majątku.
Sąd najwyższy dopuszcza możliwość zawierania umów o pracę ze spółką cywilną jako pracodawcą, uznaje tym samym, że spółka cywilna jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 KP. Równocześnie uznaje iż niedopuszczalne jest zatrudnianie wspólników s.c. do prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania. Nie można prowadzić egzekucji przeciwko spółce lecz wspólnikom, gdyż oni ponoszą odpowiedzialność osobistą (odpowiadają całym swoim majątkiem) i odpowiedzialność solidarną. S.c. ma zdolność sądową, procesową. Osoba fizyczna.
Osoba fizyczna może być pracodawcą art. 3 KP nawet osoba całkowicie ubezwłasnowolniona może być pracodawcą (dokonywanie czynności prawnych w sprawach z zakresu prawa pracy). W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej przy ograniczonej zdolności do czynności prawnych tych że czynności prawnych w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje przedstawiciel ustawowy.

(…)

… innych świadczeń należnych pracownikowi na mocy prawa.
Rodzaje umów o pracę:
na czas określony- strony wskazują datę lub zdarzenie pewne do którego ma trwać, obowiązywać będzie ta umowa. Stosunek prawny będzie miał charakter terminowy.
na czas nieokreślony- powszechna ochrona trwałości stosunku o pracę zapewnia przez ustawodawcę, art. 25 zgodnie z jego treścią zawarcie kolejnej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych az zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy o ile przerwa pomiędzy rozwiązanej poprzedniej umowy a nawiązaniem kolejnej um. o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
na czas wykonywania określonej pracy- podobna jest do tego umowa na wykonanie określonej pracy.
na okres próbny…
… tej pracy może on korzystać z pomocy członków rodziny. Nie występuje tutaj element podporządkowania charakterystyczny dla stosunku pracy. Chałupnik może wykonać pracę w godzinach w jakich mu to udpowiada.
Kontrakty menadżerskie.
Ostatnio bardzo często spotykana forma zawierania kontraktu manadż.- swoboda nawiązania umów. Zawarcie kontraktu menadżerskiego to zawarcie umowy nienazwanej. Umowy nazwane
… o wytoczenia powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy przysługuje również inspektorom Państwowej Inspekcji Pracy. PIP może również ukarać pracodawcę mandatem karnym w wysokości od 10 do 500 zł. Kolegium do spraw wykroczeń przy sądzie rejonowym grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł.
Postępowanie o ustalenie stosunku pracy - sąd może przeprowadzać dowody bez wniosku powoda (z urzędu)
Umowa o pracę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz