Umowa agencyjna - opis

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa agencyjna - opis - strona 1

Fragment notatki:

Umowa agencyjna Na podstawie umowy agencyjnej , przyjmujący zlecenie (" agent ") zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie (" zleceniodawcy ") albo do zawierania ich w imieniu zleceniodawcy, a zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty umówionego wynagrodzenia ( prowizji ). Zarówno agent, jak i zleceniodawca są przedsiębiorcami, a agent zobowiązany jest ponadto działać w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa
Umowa agencyjna uregulowana jest w artykułach 758-764 9 kodeksu cywilnego .
Umowa o świadczenie usług agencyjnych może być zawarta w formie dowolnej. Ustawa kodeks cywilny wymaga formy pisemnej tylko gdy umowa agencyjna wprowadza odpowiedzialność del credere - odpowiedzialność agenta za wykonanie zobowiązania przez klienta.
Uprawnienia agenta : 1. przyjmowanie dla dającego zlecenie zapłaty za świadczenie , które spełnia dla dającego zlecenie; 2. przyjmowanie dla dającego zlecenie świadczeń , za które płaci; 3. odbieranie zawiadomień o wadach ; 4. odbieranie oświadczeń dotyczących wykonania umowy, którą zawarł w imieniu dającego zlecenie.
Obowiązki agenta : 1. zachowanie lojalności wobec dającego zlecenie; 2. przekazywanie wszelkich informacji mających znaczenie dla dającego zlecenie; 3. przestrzeganie jego wskazówek uzasadnionych w danych okolicznościach; 4. podejmowanie czynności potrzebnych do ochrony praw dającego zlecenie.
Obowiązki dającego zlecenie: 1. przekazywanie agentowi dokumentów i informacji potrzebnych do prawidłowego wykonania umowy; 2. zawiadomienie w rozsądnym czasie o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji zawarcia umowy oraz o niewykonaniu umowy , przy której agent pośredniczył lub którą zawarł w imieniu dającego zlecenie; 3. zawiadomienie w rozsądnym czasie agenta o tym, że liczba umów , których zawarcie przewiduje, lub wartość ich przedmiotu będzie znacznie niższa niż ta, której agent mógłby się spodziewać. 4. lojalność wobec agenta .
Żądanie prowizji agent może żądać prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej, jeżeli: 1. do zawarcia umów doszło w wyniku jego działalności; lub 2. zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju
a także jeżeli:
3. agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru.
oraz:
4. po rozwiązaniu umowy agencyjnej i spełnieniu przesłanek art. 761 kodeksu cywilnego (tutaj wyliczone w punktach 1 - 3) propozycję zawarcia umowy dający zlecenie lub agent otrzymał od klienta przed rozwiązaniem umowy agencyjnej;
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz