To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UMOWA RACHUNKU BANKOWEGO
ZLECENIE
UMOWA AGENCYJNA
Bank
posiadacza rachunku
zleceniobiorcą -przyjmujący zlecenie
zleceniodawca - zlecający wykonanie określonych czynności
przyjmujący zlecenie (agent)
dający zlecenie;
bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. umową nazwaną, konsensualną, dwustronnie zobowiązującą dwustronnie zobowiązującą, z przewagą obowiązków banku,
kauzalną,
konsensualną, dwustronnie zobowiązującą, odpłatną lub nieodpłatną (Sporne jest, czy odpłatne zlecenie jest umową wzajemną;
DWUSTRONNA, konsensulaną, wzajemną oraz odpłatną;
nie JEST wzajemna.
2. Podstawowe i charakterystyczne obowiązki i uprawnienia banku można ująć w następujący katalog:
1) obowiązki banku: a) prowadzenie rachunku, b) przechowywanie środków pieniężnych posiadacza rachunku, c) przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych na zlecenie posiadacza rachunku, d) oprocentowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku, e) dochowanie tajemnicy bankowej; § 2. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.
Umowa zlecenia nie wymaga zachowania formy szczególnej,
Umowę zlecenia określa się jako umowę starannego działania i przeciwstawia umowie o dzieło określanej umową rezultatu
§ 2. Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.
Podstawą umowy agencyjnej jest zaufanie;
Zarówno agent, jak i zleceniodawca są przedsiębiorcami, Obowiązki agenta: 1. zachowanie lojalności wobec dającego zlecenie; 2. przekazywanie wszelkich informacji mających znaczenie dla dającego zlecenie; 3. przestrzeganie jego wskazówek uzasadnionych w danych okolicznościach; 4. podejmowanie czynności potrzebnych do ochrony praw dającego zlecenie.
Obowiązki dającego zlecenie: 1. przekazywanie agentowi dokumentów i informacji potrzebnych do prawidłowego wykonania umowy;
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)