To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Umocnieni zobowiązań- zabezpienienie wierzytelności Intercesja- każde wstąpienie do stosunku obligacyjnego osoby trzeciej po stronie dłużnika . Służyła ona właśnie umocnieniu wierzytelności, przez to, że odpowiadała też osoba trzecia. Rodzaje: kumulatywna( cumulativa) - gdy pierwotny dłużnik odpowiada dalej obok intercedenta .
Np. poręka
Zobowiązanie w charakterze dłużnika solidarnego.
Ustanowienie zastawu za dług cudzy.
Zwalniająca( privativa) - dawny dłużnik zostaje zwolniony, bo zobowiązanie przejmuje intercedent .
Przejęcie długu Intercessio tacita- przejęcie pewnego zobowiązania w cudzym interesie( np. ktoś zawiera pożyczkę w interesie os. Trzeciej, bo ta osoba nie korzysta z żadnego kredytu-np. nie może) Pretor udziela wierzycielowi ( w celu prowadzenia sporu) powództwa ACTIO RESTITUTORIA - przeciw pierwotnemu dłużnikowi ( w przypadku zarówno ntercessio cumulativa jak i privativa ) Kobiety: ze względu na ich niedoświadczenie wprowadzono pewne ograniczenia- S.C. VELLEIANUM- 46n.e.:
intercesja kobiety jest ważna
może jednak odeprzeć pozew przez ekscepcje ex S.C. Velleiano . Actio institutoria- wtedy, gdy kobieta intercedująca wstąpiła już w miejsce dłużnika= intercessio tacita - skarga przeciw niemu jest niemożliwa i to było to nowe ustalone powództwo.
Za Justyniana - intercesja kobiety- nieważna z mocy samego prawa( ipso iure ) - jeśli nie była stwierdzona w dokumencie publicznym stwierdzonym w obecności 3 świadków .
Mogły być unieważnione przez exceptio S.C. velleiani - gdy zachodzi na korzyść małżonka kobiety. Poręka- to umowa między wierzycielem a osobą trzecią zwaną ręczycielem( adpromissor) na podstawie której ręczyciel zobowiązuje się w razie niewypełnienia lub nienależytego wypełnienia świadczenia przez dłużnika głównego wykonać zobowiązanie. Formy ustanowienia( zawsze w drodze stypulacji jako adpromissio ) 3 formy: sponsio- ma zastosowanie tylko pomiędzy obywatelami rzymskimi . ( Idem dare spondes? Spondeo) fidepromissio- rónież dla peregrynów fideiussio- w prawie Justyniańskim - przy poręczeniu za dług każdego rodzaju. Charakter: dodatkowy Gdy nieważny dług= nie ważna poręka.
Akcesoryjny Jeśli zobowiązanie( choćby naturalne) było nieważne= poręka też Właśnie tym różni Się od zobowiązania solidarnego - tam każdy odpowiada za własny dług. Skutki poręki: Dla ręczyciela: Może realizować wszystkie zarzuty przysługujące głównemu dłużnikowi(np. odroczenie przedawnienie) bo jego zobowiązania są zależne od długu głównego.
(…)
….
Cechy mandatum qualificatum( różnice od poręki):
jest umową nieforalną
zleceniodawca może odwołać zlecenie- dopóki nie wypełnił on mandatum.
Zleceniodawca może domagać się wypłacenia( na podstawie mandatum) pieniędzy osobie trzeciej= Actio mandati directa. *Patrz też kontrakt zlecenia.
Inne sposoby zabezpieczenia wykonania zobowiązania:
Kara umowna( stipulatio poenae)- *patrz- wynagrodzenie szkody przy zobowiązaniach
Przysięga(iuramentum promissorium)
zobowiązuje cywilnie wyzwoleńców
każdą osobę pełnoletnią, która ją złożyła( według reskryptu cesarza Arkadiusza)
W razie niedotrzymania- osoba podlega karze+ infamii
*Przysięga złożona przez viginti quinque annis minor- celemumocnienia jego zobowiązania- ma na celu- utratę roszczenia o integrum restitutio.
Zadatek(arrha)- świadczenie wartości majątkowej uboczn, a dokonane celem umocnienia zobowiązania przed lub po zawarciu umowy.
Z reguły musi przy nim być- dowód zawartej nieformalnie umowy(arrha confirmatoria)- przy zawarciu umowy ma być on albo zwrócony, albo zarachowany.
Może być uznany za karę umowną-(arrha poenalis) wypłacona jest z góry( bo to przecież zadatek)Odbiorca go zachowuje w razie niewykonania umowy- jest to zarazem jego odszkodowanie. Może być wynagrodzeniem za zawód-(arrha poenitentialis)- ten kto daje może zwolnić się od wykonania umowy i wtedy nie odbiera zadatku.
Constitutum debiti proprii- powtórne nieformalne przyrzeczenie zapłaty własnego długu. Jest to również zabezpieczenie wierzytelności, bo pretor uważa tę umowę za wiąrzącą.Udziela dla jej ochrony=Actio de pecunia constituta.= związane z nim jest przyrzeczenie zapłaty połowy roszczenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)