Cechy odpowiedzialności - omówienie.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy odpowiedzialności - omówienie. - strona 1

Fragment notatki:

Cechy odpowiedzialności:
Była w zasadzie nieograniczona, choć z czasem:
Możliwe ograniczenia do wysokości majątku dłużnika w chwili wyroku( in id quod facere potest)Unika tak infamii i egzekucji osobistej.
Za cesarstwa- beneficium competentiae-odciągnięcie od zasądzenia niezbędnych do życia przedmiotów. Uprawnieni byli najczęściej krewni, patron, małżonkowie, wspólnik, darczyńca, żołnierz.
Warto dodać jeszcze jedną cechę. W ramach postępowania formularnego zobowiązania były indywidualizowane głównie przez actiones. W formułach procesowych znajdowała się podstawa i istotna treść zobowiązania. Ale ten ścisły związek- actio z obligatio został odrzucony w postępowaniu kognicyjnym. Treść- to prawo żądania ze strony wierzyciela pewnego zachowania się od dłużnika.
Jest to stosunek osoby do osoby, więc jest względne, bo odnosi się do ściśle określonych podmiotów. W przeciwieństwie do prawa rzeczowego!
Druga różnica występuje w postępowaniu sądowym, w odróżnieniu powództw. Skargi rzeczowe- actionem in rem , od skarg osobowych- actionem in personam! Pierwsze-przeciw osobie naruszającej prawo innej osoby do rzeczy. Drugie - osobie przeciw dłużnikowi, który się czegoś zobowiązał i nie wypełnia!
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz