Umiejętności społeczne: Zgodnie z koncepcją Golemana to celowa życzliwość, łatwość nawiązywania kontaktów, biegłość w zarządzaniu relacjami, znajdywanie płaszczyzny porozumienia i budowanie dobrych stosunków. Przejawia się w darze przekonywania, umiejętności tworzenia i kierowania zespołem po to, aby skłonić ludzi do podążania w obranym przez nas kierunku.
Informacje wstępne: Za człowieka inteligentnego społecznie uznaje się powszechnie osobę, która potrafi odbierać, rozpoznawać i trafnie analizować bodźce społeczne pochodzące z mimiki, zachowań, wypowiedzi i relacji między ludźmi, a z drugiej strony posiada zdolność wytwarzania strategii własnego działania adekwatnej do sytuacji. Tak rozumiana inteligencja społeczna okazała się cechą determinującą efektywne działanie w grupie. Dzięki niej potrafimy rozpoznać strukturę i charakter grupy, zaplanować swoją strategię działania w niej i skutecznie osiągnąć swe cele.
Brak umiejętności społecznych: Prowadzi do niedostosowania się do społeczeństwa albo powtarzających się niepowodzeń interpersonalnych. Może powodować, że osoby o najwyższej inteligencji nie potrafią właściwie postępować w kontaktach z innymi, mają problemy z życiu prywatnym, jawią się jako ludzie aroganccy, przykrzy czy nieczuli.
Jedną z kluczowych umiejętności społecznych jest właściwe wyrażanie swoich uczuć. Rodzaje reguł okazywania emocji wg. Paula Ekmana: Minimalizowanie-skrywanie emocji, tzw. pokerowa twarz. Do tej reguły stosują się m.in. Japończycy w obecności osoby cieszącej się poważaniem albo sprawującej jakiś urząd.
Przesadne okazywanie uczuć-egzaltacja, która ujawnia się poprzez potęgowanie środków wyrażania emocji. Przykładem jest sześcioletnia dziewczynka, która biegnąc do matki ze skargą na drażniącego się z nią starszego brata, dramatycznie wykrzywia twarz.
Zastępowanie jednego uczucia innym-obowiązuje w kulturach azjatyckich, w których odmowę uważa się za wielką nieuprzejmość i dlatego zamiast mówić „nie” składa się fałszywe obietnice.
Umiejętnie wykorzystywanie tych reguł świadczy właśnie o inteligencji emocjonalnej.
Podstawy inteligencji społecznej:
Organizowanie grup-podstawowa umiejętność przywódców, na którą składa się inicjowanie i koordynowanie wysiłków zespołu ludzi. Jest to talent spotykany u reżyserów, producentów teatralnych i skutecznie działających szefów wszelkiego rodzajów organizacji.
Negocjowanie rozwiązań-talent występujący u mediatora, zapobieganie konfliktom albo gaszenie tych, które już wybuchły. Osoby obdarzone tą zdolnością przewyższają innych umiejętnością zawierania umów, rozsądzaniem sporów i mediowaniem w ich załatwianiu; mogą zrobić karierę w dyplomacji, jako pośrednicy albo menadżerowie ,zajmujący się przejmowaniem jednych firm przez inne. Talent ten posiadają dzieci, które rozstrzygają spory na placu zabaw.
(…)
… osobistych-ułatwia zawieranie nowych znajomości, rozpoczynanie rozmów, osoby posiadające ta umiejętność, bardzo dobrze sprawdzają się w pracy zespołowej, potrafią prawidłowo rozpoznać uczucia.
Przeprowadzanie analiz społecznych-zdolność do wykrycia i intuicyjnego domyślania się uczuć innych osób. Wiedza o tym co odczuwają inne osoby prowadzi do wytworzenia się poczucia obustronnego zrozumienia, zażyłości…
…. tym, że dziecko w trakcie rozmowy stoi zbyt blisko rozmówcy. Polega również na ubogim używaniu i interpretowania mowy ciała, na błędnym odczytywaniu i niewłaściwym korzystaniu z mimiki, co przejawia się np. unikaniem kontaktu wzrokowego, na słabym wyczuciu prozodii, emocjonalnego zabarwienia rozmowy, co sprawia, że mówią matowym, jednostajnym głosem albo zbyt ostro.
Skutki występowania dyssemi: Wysyłanie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)