Ultrafiltracja-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1645
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ultrafiltracja-opracowanie - strona 1 Ultrafiltracja-opracowanie - strona 2 Ultrafiltracja-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Ultrafiltracja
Metoda wykorzystująca różnicę ciśnień ,ma charakter filtracji. Pozwala usunąć sole i drobne związki organiczne z roztworu przez odpowiednio dobrane pory. Dla roztworów rozcieńczonych przyjmuje się brak polaryzacji. Osmoza odwrócona
Służy do odsalania roztworów np. wody morskiej. Zachodzi dzięki przyłożonemu ciśnieniu i polega na przepompowaniu wody i zatrzymaniu przez membranę soli. Strumień masy zależy od różnicy ciśnień pomniejszonej o ciśnienie osmotyczne, które jest tu duże i powoduje powrotny transport masy. W celu intensyfikacji ruchu masy należy zwiększać burzliwość zatężanego roztworu - mieszać ,zwiększać przeływ. Osmoza odwrócona - bo naturalna osmoza polega na wnikaniu wody za solami. Stosować tu można membranę jednolitą ,bo chodzi tylko o transport wody ,ale zaklasyfikowane jest do ultrafiltracji (przyłożone ciśnienie ,ruch wody). Diafiltracja
Filtracja zachodząca przez pory polegająca na usuwaniu wraz z wodą niechcianych soli. Stosowane przy oczyszczaniu białek. Ma miejsce recyrkulacja białka i stały odpływ wody wraz z solami - towarzyszy temu dostarczanie wody do białek aby zachować objętość i zapobiec foulingowi (sorpcji do membrany ,depozycji warstwowej i wytrącaniu).
Z czasem białko jest coraz czystsze ,ale istnieje graniczne stężenie soli do którego ma miejsce doczyszczenie. Metoda również zaliczana do ultrafiltracji (przyłożone ciśnienie ,ruch wody).
Diafiltracja jest filtracją o bilansie dializy - do układu dostarczana jest woda ,a odbierany jest roztwór soli. Zasada rozdzielania chromatograficznego
Składniki z rozdzielanej mieszaniny oddziałują ze złożem ,w wyniku czego różne są ich czasy retencji. Złoże może wybiórczo wiązać jeden składnik ,który w celu wymycia może potrzebować specjalnego roztworu. Dla poszczególnych składników czasy retencji są charakterystyczne ,natomiast otrzymywana wysokość piku zależy już od stężenia.
Typy metod chromatograficznych
Filtracja żelowa - rozdział ze względu na wielkość (np. białek od soli) -mniejsze cząsteczki hamowane są przez porowatość złoża ,duże wychodzą szybciej
Chromatografia jonowymienna - kolumna zawiera jonit ,oddziaływania elektrostatyczne powodują wybiórcze wiązanie ,wymywanie wymaga roztworów o różnej sile jonowej
Chromatografia sorpcyjna - kolumna zwiera sorbent wiążący związki
Chromatografia kowalencyjna - złoże posiada grupy funkcyjne tworzące wiązania z związkami
Chromatografia hydrofobowa - wykorzystuje się właściwości hydrofobowe białek
Chromatografia powinowactwa - np. wiązanie związku przez przeciwciała w kolumnie


(…)

… składnika w postaci pary do składnika w postaci cieczy. Im większa lotność tym więcej składnika jest w parze.
Destylacja równowagowa
Proces destylacji obejmuje dostarczenie substancji (S-surówka) ,wytworzenie układu ciecz-para nasycona ,odprowadzenie nasyconej pary i skroplenie w destylat (D). Pozostanie jeszcze ciecz wyczerpana jako pozostałość po destylacji.
Zawartość substancji w surówce jest równa…
…) ,wytworzenie układu ciecz-para nasycona ,odprowadzenie nasyconej pary i skroplenie w destylat (D) i dalszą destylacje tego co jeszcze pozostało w postaci cieczy (W- ciecz wyczerpana).
Pierwsza destylacja ,tak jak powyżej ,dotyczy niewielkiego ułamka całego etanolu w surówce ,ale powstaje czysty destylat. Ciecz wyczerpana zawiera nadal sporo etanolu (to co w surówce minus destylat). Przy dalszym wzroście T ma miejsce jej destylacja ,która da sporą ilość destylatu z małą zawartością proporcjonalną etanolu (mały ułamek molowy). Operuje się tu chwilowymi stężeniami par w danych T.
Zasada działania kolumny rektyfikacyjnej
Kolumna posiada półki sitowe umożliwiające wymianę ciepła i masy. Część destylatu jest zawracana z powrotem do kolumny. Bilans musi więc być zgodny dla par - składnik w parze jest sumą…
… ,zaś w dół ciecz coraz uboższa w etanol. Nad najwyższą półką ma miejsce sytuacja ,że skład pary i cieczy (zawracanego destylatu) jest identyczny. Zawracana ciecz będzie doczyszczana na każdej półce z etanolu, im niżej ,tym będzie czystszą wodą.
Na każdej półce wytwarza się stan równowagi i w przeciwne strony wychodzą strumienie pary i cieczy o różnych ułamkach molowych etanolu -odpowiednio zwiększonym…
… powietrza i pozyskiwać w ten sposób ciepło do zagrzewania powietrza (cykliczne suszenie).
To czy będzie zachodzić suszenie czy nawilżanie zależy od stosunku wilgotności ciała i powietrza. Istnieje funkcja stanu równowagi rozdzielająca nawilżanie i suszenie.
Szybkość suszenia
1.okres suszenia - odparowanie wody z powierzchni - zależy od powierzchni , różnicy wilgotności powietrza: początkowej i równowagowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz