To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Układy obciążeń. Wybór układu obciążeń
Na obiekty inżynierskie mogą działać różnego rodzaju obciążenia, a ich prawdopodobieństwo wystąpienia, w tym prawdopodobieństwo wystąpienia równoczesnego, jest różne. Odmienny jest również wpływ działania danego typu obciążenia na bezpieczną eksploatację czy trwałość. Z tego powodu niektóre obciążenia, np.: ciężarem stałym czy obciążeniem eksploatacyjnym, powinno się zawsze uwzględniać, przy założeniu, że ma ono podstawowe znaczenie przy wymiarowaniu konstrukcji jako całości lub poszczególnych jej elementów, a inne obciążenia, jak np. parcie wiatru czy wpływy termiczne, w niektórych typach konstrukcji, mogą być pominięte lub uwzględnione z mniejszą wagą (z obniżeniem współczynnika bezpieczeństwa), ze względu na mniejszy, a niekiedy pomijalnie mały wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji czy trwałość obiektu lub jego części.
Stany graniczne sprawdza się zawsze dla najniekorzystniejszych kombinacji obciążeń mogących wystąpić równocześnie. Sprawdza się tylko miarodajne i mogące realnie wystąpić kombinacje. Zgodnie z normą PN [33] należy sprawdzić trzy układy obciążeń: - układ podstawowy P, - układ dodatkowy PD,
- układ wyjątkowy PW.
Układ podstawowy jest kombinacją obciążeń podstawowych.
Układ dodatkowy jest kombinacją obciążeń obejmującą wszystkie obciążenia stałe, łącznie ze wszystkimi zmiennymi, które mogą wystąpić - podstawowymi i dodatkowymi.
Układ wyjątkowy jest kombinacją obciążeń stałych oraz tych zmiennych, które występują z jednym obciążeniem wyjątkowym.
W zależności od przyjętego układu obciążeń z tablicy 7.1 przyjmuje się odpowiednie wartości współczynników obciążeniowych. Odpowiednio dla wszystkich rozpatrywanych obciążeń uwzględnia się wartości z kolumny 3,4 lub 5. Zastosowanie zróżnicowania współczynników obciążeń w zależności od przyjętego układu uwzględnia m.in. prawdopodobieństwo równoczesnego ich wystąpienia. Przedstawiony tok rozumowania umożliwia zrezygnowanie ze stosowanego w innych normach, opartych na zasadzie rozdzielonych współczynników bezpieczeństwa, współczynnika jednoczesności występowania obciążeń i///, ustalanego w zależności od tzw. sytuacji obliczeniowej, a którego wartość ma związek z przyjętą w obliczeniach kombinacją rodzajów obciążeń.
Za miarodajny do wymiarowania konstrukcji uważa się układ obciążeń, który przy uwzględnieniu stosownych współczynników obciążeniowych da większą wartość sił wewnętrznych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)