Układ kostny, oddechowy i wydalniczy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1575
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ kostny, oddechowy i wydalniczy - strona 1

Fragment notatki:

UKŁAD ODDECHOWY
NOS
a) Nos zewnętrzny: - grzbiet nosa zaczyna się u nasady, a kończy wierzchołkiem; - otwory nozdrzy przednich, które prowadzą do jamy nosowej, zakończonej nozdrzami tylnymi, które otwierają się do jamy gardła; - jama nosowa - pozostaje w połączeniu bezpośrednim lub pośrednim z zatokami przynosowymi;
- nozdrza przednie przedzielone są przegrodą nozdrzy, która przechodzi w przegrodę nosową prawdziwą.
b) Nos wewnętrzny:
- chrząstki nosa;
- jama nosowa, która wyścielona jest błoną śluzową, a w okolicy oddechowej występują gruczoły nosowe. Druga okolica, zwana okolicą węchową jamy nosowej położona jest w odcinku tylno-górnym i związana jest z narządem lemieszowo-nosowym;
- małżowiny nosowe - są wysunięte ku przodowi i dzielą się na 4 części: przewód nosowy dogrzbietowy, środkowy, dobrzuszny, wspólny;
- zatoki przynosowe - są to jamy powietrzne, zmniejszające ciężar głowy i zwiększające obszar przyczepu mięśni. Są to następujące zatoki: szczękowa, czołowa, łzowa, podniebienna, klinowa.
KRTAŃ.
Krótka, chrząstkowo - błoniasta umięśniona rura.
a) Chrząstki krtani:
- tarczkowa;
- pierścieniowata;
- nagłośniowa;
- nalewkowate.
b) Więzadła krtani:
- tarczowo - nagłośniowe;
- pierścienno - tarczowe;
- przedsionkowe;
- głosowe;
- pierścienno - nalewkowe.
c) Mięśnie krtani:
- pierścienno - tarczowy;
- przedsionkowy;
- głosowy;
- tarczowo - nalewkowy;
- nalewkowy;
- pierścienno - nalewkowy.
d) Jama krtani:
- przedsionek;
- szpara przedsionka;
- głośnia.
TCHAWICA.
Jest to rura o dość sztywnej ścianie wspartej rusztowaniem chrzęstnym. Chrząstki o kształcie półksiężycowatym połączone są więzadłami.
OSKRZELA.
Dzielą się na główne prawe i lewe, te zaś na płatowe, segmentowe, oskrzeliki oddechowe oraz końcowe, które zakończone są pęcherzykiem płucnym. Mają podobną budowę do tchawicy, posiadają tylko dodatkowo grudki chłonne.
PŁUCA.
Narząd parzysty, prawe płuco składa się z trzech płatów, a lewe z dwóch płatów, gdzie wystepuje charakterystyczny odcisk serca. Płuca posiadają szczyt i podstawę, wnękę przez którą wchodzą naczynia krwionośne oraz oskrzela. Płuca posiadają powierzchnię przeponową, przyśrodkową i powierzchnię żebrową. Nie są unerwione. Ich pracę wspomagają mięśnie oddechowe (przepona i międzyżebrowe zewnętrzne). Przy wysilonym oddychaniu uruchamiają się mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne oraz proste brzucha. Płaty płuc dzielą się na segmenty. Płuca leżą w opłucnej. Występują w jamie opłucnowej.


(…)

…. Stawy pełne:
a) więzozrost - rolę łączącą spełnia tkana łączna włóknista lub sprężysta,
więzozrost zwykły - wyrostki kolczyste - więzadło nadkolcowe
szew - sztywne połączenie kości czaszki
więzozrost sprężysty - kręgi szyjne do okolicy potylicznej
b) chrząstozrost - rolę łączną spełnia tkanaka chrzęstna włóknista (tarczki międzykręgowe, spojenie łonowe, połączenie nasady z trzonem kości długich…
… jest rozszerzona w postaci spłaszczonego zbiornika, obejmuje brodawkę (jednobrodawkowe) lub tworzy kielichy nerkowe (wielobrodawkowe). Kielichy dzielą się na większe i mniejsze.
Moczowody.
Narząd parzysty biegnący od nerki, aż po pęcherz moczowy, jego światło jest pofałdowane.
Pęcherz moczowy.
U samców poniżej odbytnicy, a u samic pod pochwą. Zbudowany jest z dna, trzonu i szyjki.
Cewka moczowa.
Dzieli się na trzy części:
- ujście cewki moczowej wewnętrznej,
- cewka moczowa właściwa,
- cewka moczowo-płciowa.
Cewka żeńska otwiera się do przedsionka pochwy.
Mechanizm powstawania moczu.
Ma trzy etapy:
a) filtracja kłębuszkowa
- zachodzi w kłębuszkach nerkowych. Tętniczka doprowadzająca ma większą średnicę od tętniczki odprowadzajacej, dzięki czemu krew przepływająca przez naczynia włosowate ma wysokie…
… kości:
a) kości płaskie - mają na dwóch płaskich powierzchniach kilka blaszek tkanki zbitej, a między nimi warstwę istoty gąbczastej.
b) kości długie - mają trzon z tkanki zbitej, a nasady z tkanki gąbczastej. Wnętrze trzonu może być puste, wypełnione powietrzem lub szpikiem.
c) kości krótkie - mają budowę gąbczastą, a na powierzchni jedną lub kilka blaszek istoty zbitej.
2. Kości skórne, pokrywowe…
…, gdzie występuje brodawka rzekoma. Miedniczka nerkowa posiada zachyłki, cewka moczowa u psa ma grubą mięśniówkę.
Nerki świni - są wielobrodawkowe, gładkie, ważą od 200-280g, dobrze odżywione mają grubą torebkę, kora jest grubsza niż rdzeń. Piramidy tworzą pojedyncze lub skupione brodawki w ilości od 2-5. Miedniczka jest podzielona, do której wchodzą kielichy (8-12), pęcherz jest jajowaty.
Nerka przeżuwaczy…
… się w podwzgórzu i rejestrują obniżenie zawartości wody we krwi. Gdy to zaistnieje, zaczynają stymulować komórki podwzgórza do syntezy i wydzielania wazopresyny (hormon antydiuretyczny). Hormon ten poprzez przysadkę mózgową dostaje się do krwi. Zwiększa on przepuszczalność błony kanalików krętych dla wody, czyli umożliwia resorpcję. Powoduje to zmniejszenie objętości moczu.
b) Czynniki hamujące wydzielanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz