Udział senatu w postępowaniu legislacyjnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Udział senatu w postępowaniu legislacyjnym - strona 1 Udział senatu w postępowaniu legislacyjnym - strona 2 Udział senatu w postępowaniu legislacyjnym - strona 3

Fragment notatki:

UDZIAŁ SENATU W POSTĘPOWANIU LEGISLACYJNYM: 1) Postępowanie w sprawie ustaw uchwalanych przez Sejm. -Marszałek Senatu kieruje tekst ustawy do właściwej komisji senackiej. -Komisje do 2 tygodni muszą przygotować projekt uchwały z propozycją: *przyjęcie bez poprawek, *z poprawkami lub *odrzucenie. -Jeżeli w ciągu 30 dni nie podejmą jednej z trzech decyzji to ustawa przyjęta.
2) Postępowanie w sprawie ustawy budżetowej. -Projekt - Komisje Senackie. Senat może podjąć uchwałę o przyjęciu lub wprowadzeniu poprawek, ma na to 20 dni.
3) Postępowanie w sprawie inicjatyw ustawodawczych i innych uchwał Senatu.
- Na wniosek komisji lub 10 senatorów. Marszałek Senatu musi powiadomić o tym Marszałka Sejmu, Premiera. Wniosek o podjęcie inicjatywy ustawod. wraz z projektem ustawy składa się w formie pisemnej do Marszałka Senatu, wskazując reprezentanta wniosku i uzasadnienie podjęcia inicjatywy ustawodaw.
-Projekty rozpatrywane na dwóch czytaniach plenarnych. -Nad projektem pracują komisje senackie i Komisja Ustawodawcza, Przedstawiają wspólne sprawozdanie z wnioskiem o przyjęcie, poprawki lub odrzucenie. -Projekt przekazany do Sejmu. Projekt uchwały może być wniesiony przez komisje, nawet jednego Senatora, 2 czytania. Senat może podejmować rezolucje, apele, oświadczenia.
4) Postępowanie w sprawach powoływania organów państwowych, wyraża zgodę na Prezesa NiK i RPO. -Senat wzywa kandydata do udzielenia odpowiedzi na pytania Senatorów info. o swojej decyzji Marszałka Sejmu. 71. POZYCJA PRAWNA PREZYDENTA RP: Element dualistycznej egzekutywy ale dysponuje samodzielnymi środkami prawnymi, które umożliwiają równoważenie pozostałych władz. Posiada funkcje tradycyjnie zastrzeżone dla tzw. głowy państwa. Jednoosobowy o kompetencjach wykonawczych, reprezentacyjnych, w zakresie arbitrażu politycznego. Prezydent jest najwyższym przedstawicielem Państwa Polskiego na zewnątrz i wew. Czuwa nad przestrzeganiem konstytucji (veto zawieszające). Stoi na straży suwerenności i bezp. państwa, nienaruszalności i niepodzielności jego teryt. przestrzeganiem umów międzynar. Jest gwarantem ciągłości władzy państwowej. Na prezydenta może być wybrany każdy obywatel Polski, który ukończył 35 lat, korzysta z pełni praw wyborczych. , 72. ZAGADNIENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI GŁOWY PAŃSTWA ; Obowiązkiem każdego organu jest przestrzeganie praw RP. Ponosi odp. konstytucyjną przed TS za złamanie konstytucji ( delikt konstytucyjny ) lub za popełnienie przestępstwa ( odpowiedzialność karna ). Przed TS pociąga go Zgrom. Naród. ( 2\3 głosów przy co najmniej połowie ustawowej liczby posłów na wniosek 140 członków tego Zgrom.). Do dnia podjęcia decyzji przez TS, prezydent zostaje zawieszony w sprawowaniu Funkcji. Zastępuje go Marszałek Sejmu. Nie ponosi zatem odpowiedzialności politycznej, bo kontrasygnata.

(…)

… organizacje polityczne społeczne i wyborcy poparte 100 tyś. podpisów. Zgłoszenie w ciągu 20 dni od daty ogłoszenia wyborów. Koszty ponoszą podmioty zgłaszające kandydata. Równy i bezpłatny dostęp do publicznego radia i TV. W zastępstwie prezydenta działa Marszałek Sejmu ( bez prawa skrócenia kadencji Sejmu). <art.128,129,130>
74. KOMPETENCJE PREZYDENTA OKREŚLAJĄCE JEGO ZWIĄZKI Z SEJMEM l SENATEM: -Zarządzanie wyborów do Sejmu i Senatu ( nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji, wybory na 30 dni przed upływem kadencji w dzień wolny ). -Zwołanie pierwszego posiedzenia ( 30 dni po wyborach - chyba że skrócenie kadencji to 15 dni.).
-Skrócenie kadencji Sejmu: ( musi gdy brak zgody na skład rządu, może gdy ustawa budżetowa nic zostanie uchwalona w ciągu 4 miesięcy ), ale najpierw musi zasięgnąć…
… członków rządu przed Sejmem. -Tzw. Rada Gabinetowa- forma bezkonfliktowego wpływania na prace rządu i kierunki jego polityki, jest to RM obradująca pod przewodnictwem Prezyd. -Prezydent nie może sam odwołać rządu ani nawet przedstawić wniosku o jego odwołanie. Dymisja winna być złożona przez prezesa RM: l) na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu 2) w razie nieuchwalenia wotum zaufania 3) w razie…
… kandydaci z największą liczbą głosów. Wybory równe, powszechne, tajne bezpośrednie i bezwzględną większością ważnie oddanych głosów ( przez naród). Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów to 2 tura w 14 dni po pierwszej. W 2 turze obowiązuje zasada większości względnej. Wybory zarządza Marszałek Sejmu od 100 do 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta a w razie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz