Skrócone postępowanie z projektami ustawy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skrócone postępowanie z projektami ustawy - strona 1 Skrócone postępowanie z projektami ustawy - strona 2 Skrócone postępowanie z projektami ustawy - strona 3

Fragment notatki:

SKRÓCONE POSTĘPOWANIE Z PROJEKTAMI USTAW : Tryb ustawodawczy ulega skróceniu, przepisy tego trybu, to „pożarowe" przepisy. Art. 47 Reg. Sejmu: Sejm w szczególnie uzasadnionych przypadkach może skrócić postępowanie z projektami ustaw, pomija niektóre etapy i terminy normalnego postępowania ustawodawczego: np. 1 - czytanie od razu po otrzymaniu przez posłów projektu 2 - czytanie od razu po zakończeniu 1 czytania , bez odsyłania do komisji
3- czytanie od razu po otrzymaniu przez posłów druku sprawozdania komisji
61. POSTĘPOWANIE Z PILNYMI PROJEKTAMI USTAW : Tzw. „Szybka ścieżka legislacyjna” - szczególne postępowanie w ramach trybu ustawodawczego mające na celu usprawnienie go. Tylko Rada Ministrów może określić uchwalony przez siebie projekt ustawy jako pilny ( nie dotyczy): -projektów ustaw podatkowych, -wyboru prezydenta, sejmu, senatu, organów samorządu terytorialnego, -ustaw regulujących ustrój, własności władz publicznych i kodeksów. Marszałek Sejmu ( nie Prezydium ) nadaje bieg projektowi, ustała orientacyjny kalendarz prac w Sejmie nad nim, może też ( po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu ) zwrócić projekt pilny do uzupełnienia. Zarządza druk projektu zaraz po jego otrzymaniu i rozdanie posłom lub ogłoszenie, że druki są wyłożone w Kancelarii Sejmu. Marszałek musi wprowadzić projekt ustawy do porządku dziennego posiedzenia sejmu, najbliższego po zakończeniu prac w komisji. Klauzulę pilności Rada Ministrów może wycofać przed rozpoczęciem 2 czytania. Rozpatrywanie odbywa się w trzech czytaniach. 1 - nie trzeba czekać 7 dni.
Jeżeli projekt przekazany do komisji to muszą one w ciągu 30 dni - sprawozdanie z prac nad projektem.
2 - zapoznanie ze sprawozdaniem , debata, zgłoszenie poprawek
3 - do czytania tego stosuje się odpowiednio zasady dot. 3 czytania w odniesieniu do zwykłego trybu. I tutaj Marszałek Sejmu odmawia poddania pod głosowanie poprawki która uprzednio nie była by przedstawiona w formie pisemnej komisji.
W ciągu trzech dni trzeba ustawę przekazać Senatowi. Senat ma 14 dni na podjecie uchwały. Jeżeli poprawki to wraca do Sejmu na pierwsze posiedzenie po jej doręczeniu (też odrzucenie ). Gdyby senacka propozycja zmian w ustawie była złożona Marszałek Sejmu winien przed postawieniem jej na plenum Sejmu dać ją do komisji. ( nowe sprawozdanie i wnioski ). Po głosowaniu, projekt przekazany do Prezydenta RP do podpisu w ciągu 3 dni. Prezydent RP ma 7 dni. Też ma prawo veta zawieszającego. Prezydium musi nadać taki tok prac aby załatwić wszystko przez 7 dni.


(…)

… debacie głos można zabierać tylko 2 x.
Głosowanie jawne: 1) podniesienie ręki + urządzenie elektroniczne do liczenia głosów, 2) użycie kart do głosowania, które są podpisanie imieniem i nazwiskiem ( głosowanie imienne ), takie głosowanie na wniosek Marszałka lub 30 posłów, ale Sejm o nim decyduje większością głosów.
65. ROZWIĄZANIE SEJMU PRZED UPŁYWEM KADENCJI: Skrócenie kadencji Sejmu: 1…
… ustawodawcza ( komisja senacka lub 10 senatorów )<art118ust1>. -Prawo rozpatrywania każdej uchwalanej przez Sejm ( 30 dni) ustawy ( przyjąć, poprawki, odrzucić)<art121>.
- Bierze udział w rozpatrywaniu ustawy budżetowej <art223> ( przyjęcie lub poprawki ). -Udział w wyrażaniu zgody na ratyfikacje niektórych umów międzynarodowych <art90>( ustawa ergo ). -Zgoda na referendum ogólnokrajowe przez prezydenta…
…, nie powołuje się komisji śledczej. Dodatkowo udziela opinii na życzenie prezydenta o skróceniu kadencji sejmu <98u4>
69. ORGANIZACJA WEWNĘTRZNA SENATU RP. TRYB FUNKCJONOWANIA: Organy Senatu:
MARSZAŁEK SENATU- ( wicemarszałkowie nie są organami Senatu )- wybierany spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów. Odwołanie na wniosek 34 senatorów…
… projektu porządku obrad po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, -czuwa nad przebiegiem i terminowością prac Senatu i jego organów, -Zwołuje posiedzenia Senatu, Prezydium Senatu i Konwentu Seniorów, przewodniczy ich obradom i kieruje ich pracami, -nadzór nad pracami komisji senackich i zlecaniem im określanych spraw do rozpatrzenia, -powołuje i odwołuje Szefa Kancelarii Senatu ( i jego zastępcę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz