45. Pozycja ustrojowa Senatu Skład :Marszałek,wicemarszałkowie,prezydium senatu,konwent seniorów,komisje senackie(nie możnośc powoływania komisji śledczych)
Pierwsze posiedzenie Senatu zwołuje Prezydent w dzień przypadający na czas 15 dni od dnia wyborów. Przedmiotem pracy są:ustawy uchwalone przez Sejm, zapowiedzi inicjatyw i projekty ustaw stanowiących inicjatywę ustawodawczą, wnioski komisji i senatorów, zapytania, sprawy różne,sprawozdania RPO.
Senat nie uczestniczy w wykonywaniu funkcji kontrolnych wobec rządu, nie bierze udziału w powoływaniu rządu i egzekwowaniu jego odpowiedzialności parlamentarnej.Sejm powołuje rozwiązanie Senatu. 46.Zakres uprawnień Senatu-patrz wyżej Wnoszenie poprawek do projektów przedłożonych przez sejm, wnoszenie do sejmu własnych projektów ustaw, uczestniczy w powoływaniu niektórych org. Państwowych(prezesa NIK, RPO, 2 członków KRRiTV,3 członków RPP). 47. Organizacja wewnętrzna i tryb funkcjonowania Senatu-patrz wyżej 48.Charakter ustrojowy Zgromadzenia Narodowego w Polsce Sejm+Senat, Parlament tworzy ZN w przypadku gdy:
-w celu przyjęcia przysięgi od nowego prezydenta
-uznanie trwałej niezdolności prezydenta do sprawowania funkcji
-rozpatrzenie sprawy postawienia prezydenta w stan oskarżenia przed TS
Zgromadzeniu przewodniczy Marszałek Sejmu,formą działania są obrady obu izb.Nie ma żadnych kompetencji związanych z procedurą dokonywania zmian w Konstytucji. 49.Zasady i organizacja wyborów prezydenckich w Polsce Zgodnie z Konstytucją Prezydent jest wybierany przez Naród w powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborach. Prezydentem może zostać obywatel polski,który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 35 lat.Musi mieć także pełne prawo wyborcze.Prawo zgłaszania kandydata na prezydenta przysługuje 100 tysięcy obywatelom którzy posiadają czynne prawo wyborcze do Sejmu.
Wybory zarządzane są przez Marszałka Sejmu.Zarządzenie określa datę przeprowadzenia wyborów na dzień przypadający nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Jeżeli natomiast wybory są zarządzane w następstwie przedterminowego opóźnienia z urzędu, Marszałek Sejmu musi wyznaczyć datę wyborów nie później niż w ciągu 14 dni po opróżnieniu urzędu na dzień przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.
Prezydentem zostaje wybrany kandydat który uzyskał bezwzględną większość głosów.Gdyby żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać wymaganej większości, przeprowadzana jest druga tura.
Opróżnienie urzędu prezydenta:
-śmierć
-zrzeczenie się
-stwierdzenie nieważności wyborów
-uznanie przez ZN trwałej niezdolności do sprawowania urzędu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)