Uchylenie lub zmiana decyzji prawidłowej lub dotkniętej wadą niekwalifikowaną-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uchylenie lub zmiana decyzji prawidłowej lub dotkniętej wadą niekwalifikowaną-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

48/02. Uchylenie lub zmiana decyzji prawidłowej lub dotkniętej wadą niekwalifikowaną Postępowanie w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji dotkniętych wadami niekwalifikowanymi bądź decyzji prawidłowych.
Elementem charakterystycznym postępowania administracyjnego jest dopuszczenie możliwo­ści wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji prawidłowej (w postępowaniu sądowym nie). Jest to uzasadnione następującymi względami:
- zmiennością stosunków społeczno-gospodarczych,
- zmianą okoliczności faktycznych powodującą to, że wykonanie decyzji mogłoby wyrządzić szkodę społeczeństwu,
- zmianami, jakim ulegają interesy stron, gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym. Wyróżniamy 3 tryby uchylania lub zmiany decyzji dotkniętej wadami niekwalifikowanymi bądź też decyzji prawidłowej:
1) uchylenie lub zmiana decyzji nie tworzącej praw dla stron - uchylenie (zmiana) w tym try­bie może nastąpić w każdym czasie (z wyjątkiem postępowania podatkowego), a właściwy do wzruszenia decyzji będzie zarówno organ administrujący, który wydał decyzję (element odwo-"1 łalności decyzji), jak również organ wyższego stopnia (element środka nadzoru). Wzruszenie decyzji w tym trybie oparte jest na 2 przesłankach: a) przesłanka nie nabycia praw przez żadną ze stron postępowania - przez prawa nabyte należy rozumieć wszelkiego rodzaju prawa, które powstają przez prawomocne orzeczenie właściwej władzy zarówno w tym przypadku, gdy na stronie nie ciąży żaden obowiązek, jak również wte­dy, gdy na stronie ciąży obowiązek w rozmiarach określonych przez to orzeczenie,
b) przesłanka wskazująca na to, że za uchyleniem lub zmianą decyzji przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony - ocena należy do organu, a strona, która jest niezadowolona może wnieść odwołanie.
W postępowaniu podatkowym wszczęcie postępowania ograniczone jest terminem - nie może nastąpić po upływie l roku od dnia doręczenia decyzji
2) Uchylenie lub zmiana decyzji tworzącej prawa dla strony - uchylenie (zmiana) decyzji w tym trybie może nastąpić w każdym czasie (z pewnym wyjątkiem), a właściwy w sprawie bę­dzie organ, który wydał decyzję (element odwołalności decyzji), jak również organ wyższego stopnia (element środka nadzoru). W sprawach z zakresu zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego do uchylenia (zmiany) decyzji w tym trybie będzie właściwy wyłącznie organ tych jednostek. Postępowanie rozpoznawcze jest prowadzone na podstawie przepisów regulują­cych postępowanie przed organem I instancji. Uchylenie (zmiana) decyzji następuje przez wy­danie nowej decyzji, która rozstrzyga sprawę merytorycznie i jest wydana w I instancji. Uchy­lenie (zmiana) decyzji jest oparte na 2 przesłankach pozytywnych i l przesłance negatywnej:

(…)

…)-za uchyleniem (zmianą) decyzji przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony. Ocenę obu interesów przeprowadza organ.
b) przesłanka negatywna - mogą stanowić postanowienia przepisów szczególnych nie dopuszcza­jące uchylenia lub zmiany decyzji w tym trybie.
3) Nadzwyczajny tryb uchylenia lub zmiany decyzji - trybu tego nie wprowadzają przepisy Ordynacji podatkowej. Właściwym do uchylenia w tym trybie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz