Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznych (art. 154 - 155 KPA) Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej jest możliwe jeżeli:
na mocy decyzji żadna ze stron nie nabyła prawa a organ, który ją wydał lub organ wyższego stopnia uzna, że za uchyleniem lub zmianą takiej decyzji przemawiają interes społeczny lub słuszny interes strony; strona nabyła prawo lub nałożono na nią obowiązek, a organ który wydał decyzję lub organ wyższego stopnia nie widzi przeszkód w uchyleniu lub zmianie decyzji, za zgodą strony, o ile nie sprzeciwiają się temu przepisy prawa, a za uchyleniem lub zmianą decyzji przemawia ważny interes społeczny lub słuszny interes strony; Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej następuje z drodze decyzji, która to decyzja jest nową decyzją w nowym postępowaniu i co do której strona dysponuje pełnym zakresem środków odwoławczych oraz poza odwoławczych. Uchylenie lub zmiana decyzji w niezbędnym zakresie (art. 161 KPA) Minister (a w stosunku do decyzji organów j.s.t. dotyczących zadań z zakresu administracji rządowej - także wojewoda) może w każdej chwili uchylić lub zmienić decyzję ostateczną w niezbędnym zakresie, jeżeli w inny sposób nie można usunąć stanu zagrażającemu ludzkiemu życiu lub zdrowi albo by zapobiec poważnym szkodom dla gospodarki narodowej lub ważnych interesów Państwa. Ów niezbędny zakres oznacza minimalny poziom ingerencji konieczny dla oddalenia niebezpieczeństw wyżej wymienionych. Skutki uchylenia lub zmiany decyzji w niezbędnym zakresie:
decyzja przestaje obowiązywać lub zmienia swoją treść ex nunc; skutki prawne wykonania decyzji nie są kwestionowane; stronie, która poniosła szkodę na skutek uchylenia lub zmiany decyzji służy roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę do organu, który decyzję zmienił lub uchylił (roszczenie to przedawnia się po 3 latach od dnia w którym decyzja uchylająca lub zmieniająca stała się ostateczna, a wysokość odszkodowania ustala organ w drodze decyzji - jeżeli strona nie zgadza się z wysokością odszkodowania może dochodzić dodatkowej kwoty przed sądem powszechnym).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)