Organ administracji publicznej -stwierdzenie nieważności decyzji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organ administracji publicznej -stwierdzenie nieważności decyzji - strona 1 Organ administracji publicznej -stwierdzenie nieważności decyzji - strona 2

Fragment notatki:

Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która: 1) wydana została z naru szeniem przepisów o właściwości - chodzi o naruszenie wszelkiego typu właściwości a więc niezależnie od tego czy mamy naruszenie właściwości rzeczowej miejscowej czy też instancyjne; każde takie naruszenia powoduje, że decyzja wydana przez organ niewłaściwy jest nieważna od samego początku. ( przedawnia się )
2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa - w przypadku brak podstawy prawnej to nie chodzi o taką sytuację, że decyzję nie wskazują na te podstawy, a o taką sytuację, że tej podstawy nie ma. Decyzja nie ma podstawy prawnej gdy : rozstrzygnięcie nie znajdowało otarcia w żadnym przepisie, dana kwestia jest nieuregulowana prawnie, lub przepis jest ale nie może on być rozstrzygany formą decyzji administracyjnej (np. rozwody - to prawo cywilne), podstawa prawna jest, ale nie w akcie powszechnie obowiązującym.
3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną - jeżeli są tryby nadzwyczajne , które pozwalają na uchylenie to można to zrobić i rozstrzygnąć sprawę na nowo, ale warunkiem ponownego rozstrzygnięcia jest uchylenie poprzedniej decyzji. ( przedawnia się )
4) została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie - - ( nie dotyczy osoby zmarłej i błędu co do nazwiska, bo to można sprostować ) chodzi tu o takie sytuacje kiedy na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło ze osoba jest stroną, a organ mylnie określił jej status w postępowaniu; czyli chodzi o taką sytuację kiedy wydano decyzję wobec podmiotu który występował w postępowaniu kiedyś lub teraz, ale w innym charakterze. ( przedawnia się ) 5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały - oznacza to że decyzja nie mogła być nigdy wykonana, ani w dniu jej wydania, ani po dniu wydania, nigdy. 6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą . 7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa . ( przedawnia się )
Nie stwierdza się nieważności, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat (dla niektórych przesłanek), a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności: z urzędu lub na wniosek stron. Organem który decyduje o stwierdzeniu nieważności jest organ wyższego stopnia, a gdy decyzja została wydana przez ministra albo przez SKO odwołanie do ministra lub SKO. Jeżeli strona wyśle żądanie wszczęcia postępowania to z momentem wpływu tego żądania do organu właściwego wszczyna się z mocy prawa postępowanie nieważnościowe. Z urzędu takie postępowanie zostaje wszczęte w momencie pierwszej czynności urzędowej organu wobec stron- najczęściej przez zawiadomienie. Decyzje postępowania nieważnościowego:


(…)

… o ponowne rozpatrzenie sprawy, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
UCHYLENIE I ZMIANA DECYZJI - Kodeks postępowania administracyjnego obejmuje następujące sytuacje weryfikacji decyzji :
1.uchylenie bądź zmiana decyzji ostatecznej na mocy której żadna ze stron nie nabyła uprawnień. - odwołalność fakultatywna
2.uchylenie bądź zmianę decyzji ostatecznej na mocy której strona nabyła prawo…
… mimo nieuiszczenia należności: 1) jeżeli za niezwłocznym załatwieniem przemawiają względy społeczne lub wzgląd na ważny interes strony, 2) jeżeli wniesienie podania stanowi czynność, dla której jest ustanowiony termin zawity, 3) jeżeli podanie wniosła osoba zamieszkała za granicą.

… tej decyzji. Organ który wydał decyzję w I instancji ma obowiązek stwierdzenia wygaśnięcia. Sensem tej decyzji jest to urzędowe potwierdzenie , że wygasła decyzja.
OPŁATY I KOSZTY POSTĘPOWANIA - Opłaty są to należności za czynności urzędowe zwykle uiszczane z góry. Ustalane są na podstawie przepisów szczególnych. Typową opłatą jest np. opłata skarbowa, paszportowa. ustalane na podstawie przepisów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz