Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji - wykład - strona 1 Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji - wykład - strona 2 Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 9
Rozdział 13. Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji.
Art. 154 KPA [Dopuszczalność zmiany i uchylenia]
„§ 1. Decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
§ 2. W przypadkach określonych w § 1 właściwy organ wydaje decyzję w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji.”
Organ rozpatruje sprawę i może wydać decyzję, na mocy której uchyla lub zmienia tę decyzję, na mocy której strona nie nabyła żadnych praw. Art. 155 KPA [Rozwinięcie]
„Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.”
Organ uchyla lub zmienia decyzję, jeśli doszło do naruszenia interesu prawnego strony, jeśli przemawia za tym interes prawny lub społeczny.
Decyzja jest nieważne, jeśli przejdą do temu określone przesłanki. Art. 156 KPA [Podstawy] „§ 1. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:
1) wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości,
2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,
3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną,
4) została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie,
5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały,
6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą,
7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
§ 2. Nie stwierdza się nieważności decyzji z przyczyn wymienionych w § 1 pkt. 1, 3, 4 i 7, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.”
Jeżeli decyzja została wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, to jest ona nieważna. W jednej sprawie nie może być wydanych dwóch decyzji. Organ może na nasz wniosek stwierdzić nieważność decyzji. Art. 157 KPA [Właściwość organu; forma]
„§ 1. Właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji w przypadkach wymienionych

(…)

… właściwych do rozpatrywania skarg, jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności:
1) rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa - wojewoda, a w zakresie spraw finansowych - regionalna izba obrachunkowa,
2) organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych w sprawach należących…
… bezpośredni nadzór,
8) ministra - Prezes Rady Ministrów,
9) organu centralnego i jego kierownika - organ, któremu podlega.”
Wojewoda, bo nadzoruje działanie jst.
Błędy rachunkowe - Regionalna Izba Obrachunkowa 233?

… o odszkodowanie. Odszkodowanie wylicza się wg wartości obowiązującej w danym dniu na rynku - bo operat szacunkowy będzie zawsze zaniżony.
Art. 159 KPA [Wstrzymanie wykonania]
„§ 1. Organ administracji publicznej, właściwy w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, wstrzyma z urzędu lub na żądanie strony wykonanie decyzji, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że jest ona dotknięta jedną z wad wymienionych w art…
… ubezpieczeń społecznych i zasiłków chorobowych) musi być napisane dosłownie, że jest to decyzja wydana w trybie KPA; jeżeli jest to tylko decyzja, to nie będzie to KPA - organem do którego będzie trzeba się odwołać będzie sąd ubezpieczeń społecznych (sąd cywilny)
KPA ma zastosowanie przy funduszu alimentacyjnym - alimenty przyznawane są w formie decyzji administracyjnej - kompetencja WSA. Art. 180 KPA…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz