To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zmiana lub uchylenie decyzji ostatecznej. - Odwołalność fakultatywna. Decyzja administracyjna może być uchylona, gdy na jej podstawie żadna ze stron nie nabyła prawa. Art. 154§1 kpa- decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał (nowelizacja usuwa fragment „lub przez organ wyższego stopnia”) jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Uchylony zostaje §3 w/w artykułu .
W sprawach należących do zadań własnych jedn. sam. teryt. do zmiany lub uchylenia decyzji ostatecznej, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, właściwe są organy tych jednostek.
Uchylenie takiej decyzji następuje przez wydanie decyzji w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji. Taką decyzję należy traktować jako decyzję wydaną w I instancji,od której przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia. Strona ma prawo zrezygnować z przyznanych jej mocą decyzji praw. Art. 155§1 kpa-decyzja ostateczna na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał (nowelizacja usuwa fragment „lub przez organ wyższego stopnia”), jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
W sprawach należących do zadań własnych jedn. sam. teryt. do zmiany lub uchylenia decyzji ostatecznej,za zgodą strony, właściwe są organy tych jednostek. Uchylenie lub zmiana takiej decyzji następuje przez wydanie decyzji administracyjnej, którą należy traktować jako wydaną w I instancji. Strona może wnieść od niej odwołanie na zasadach ogólnych.
-Odwołalność subsydiarna i na podstawie przepisów szczególnych. Względy ogólnospołeczne powodują, że ustawodawca stwarza organom administracyjnym możliwość cofnięcia prawidłowo przyznanych uprawnień w sytuacjach wyjątkowych, z powodu nadzwyczajnych okoliczności. Uprawnienie takie przysługuje tylko niektórym organom administracji publicznej. Uchylenie następuje w takich przypadkach za odszkodowaniem tzw. wywłaszczenie prawa. Minister może uchylić lub zmienić w niezbędnym zakresie każdą decyzję ostateczną, jeżeli w inny sposób nie można usunąć stanu zagrażającemu życiu lub zdrowiu ludzkiemu albo zapobiec poważnym szkodom dla gospodarki narodowej lub dla ważnych interesów państwa. Te uprawnienia w stosunku do decyzji wydanych przez organy jedn. sam. teryt. w sprawach należących do zadań z zakresu administracji rządowej przysługują również wojewodzie.
Stronie ,która poniosła szkodę na skutek zmiany lub uchylenia decyzji w omawianym trybie, przysługuje odszkodowanie od organu, który uchylił lub zmienił decyzję. Roszczenie odszkodowawcze przedawnia się
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)