Ubezpieczenie społeczne pracownika

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ubezpieczenie społeczne pracownika - strona 1 Ubezpieczenie społeczne pracownika - strona 2

Fragment notatki:

Pracownicy  
Najważniejszą i najliczniejszą grupą osób objętych obowiązkowym ubezp. społ. są pracownicy. Definicja pracownika jest uściślona w art.2 KP. Osoba która spełnia kryteria z tego art. nabywa status ubezpieczonego automatycznie, jako skutek następczy powstania stosunku pracy. Czyli, stos. pracy rodzi z mocy prawa, bez potrzeby dokonywania dodatkowych czynności, stosunek ubezpieczenia. Jednakże dla potrzeb prawa ubezpieczeniowego nie wystarczy definicja z art. 2 KP. Rozszerza ono pojęcia pracownika w taki sposób, ze uznaje za pracownika także osobę, która zawarła z własnym pracodawcą umowę agencji, zlecenia, albo inna umowę o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia, albo zawarła umowę o dzieło, bądź też wyliczone umowy zostały zawarte z innym podmiotem, ale praca na podstawie tych umów wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy.  
To rozszerzenie pojęcia pracownika ustawa jednocześnie zawęża, nie uznając za pracownika osoby bliskiej, która zawarła umowe o pracę z bliskim krewnym prowadzącym pozarolnicza działalność gospodarczą, lub też zawarła z taką osobą umowę zlecenia ( ta konstrukcja będzie omawiana później).Ponadto, nie uznaje się za pracownika osoby bliskiej, która zawarła umowe o pracę z osobą prowadzącą pozarolnicza działalność gosp. lub zleceniodawcą.  
Pojęcie osób bliskich obejmuje:
- małżonka
- dzieci ( w tym dziecko drugiego małżonka i przysposobione)
- rodziców ( naturalnych jak i przysposabiających)
 
Czyli osoba, która jest pracodawcą i zatrudnia na podst. umowy o pracę swojego małżonka,  z którym prowadzi wspólne gosp. domowe i który to małżonek uczestniczy w prowadzeniu tej działalności - taka umowa o pracę jest ważna na gruncie przepisów prawa pracy, ale na gruncie prawa ubezp. społ. taka osoba uzyskuje nową kwalifikację. Mianowicie jest osobą współpracującą i z tego tytułu podlega obowiązkowemu ubezp. emeryt.-rent.  
SKŁADKA na ubezp. emeryt. - rent. podzielona jest po Polowie między pracownika i pracodawcę., czyli”
            - składka emerytalna ( 19.52 % - każdy po 9,76%)
            - składka rentowa  (13 % - po 6,5 % każdy)
Pracownik podlega najszerszej ochronie ubezpieczeniowej i dla niego wszystkie działy - emerytalny, rentowy, chorobowy, wypadkowy - są obowiązkowe.   Osoby wykonujące pracę nakładczą  
Jest to osoba zatrudniona na podst. umowy o pracę nakładczą. Umowa ta jest konstrukcją prawa cywilnego, nie daje ona wykonawcy tej umowy pozycji pracownika, nie jest to stosunek pracy. Z drugiej strony przepisy KC mają tu zastosowanie w niewielkim stopniu, bowiem wykonawcy umowy o pracę nakładczą mają status ekonomiczny bliski statusowi pracownika - dlatego też rozporządzeniem Rady Ministrów z 31.01.1975  nastąpiło rozszerzenie uprawnień pracowniczych na osoby, wykonujące pracę nakładczą. To rozp. Jest przykładem ekspansji prawa pracy na stosunki niepracownicze. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz