Ubezpieczenia społeczne rolnika

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ubezpieczenia społeczne rolnika - strona 1

Fragment notatki:

UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE ROLNIKÓW:  
Rolnicy wyłączeni są z zakresu reformy wprowadzonej ustawa o ubezpieczeniu społecznym. Objęci są odrębną regulacją  z 20.12.1990 - ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 
Akcentuje się to, że ubezp. społ. rolników to tak naprawdę ustawa typu zaopatrzeniowego, ponieważ w 93% wydatki w ramach tego ubezpieczenia są pokrywane bezpośrednio z budżetu państwa. Rolnicy są na utrzymaniu całego społeczeństwa, a na tym polega zaopatrzenie społeczne. Rolnicy wymagają specjalnej troski ze względu na zaniedbania PRL-u, kiedy to ówczesne regulacje nie zapewniały wystarczającego zabezpieczenia.             Podobnie - żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze służb: Policji, BOR, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej. Tutaj sa dwie odrębne ustawy:
o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych o zaopatrzeniu emerytalnym grup paramilitarnych. Jest w tym przypadku także inna technika zaopatrzenia ze wzgl. na potrzeby emerytalne, inwalidztwo, choroby, macierzyństwo - wszystko pochodzi bezpośrednio z budżetu państwa.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz