UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - strona 1 UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - strona 2 UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - strona 3

Fragment notatki:

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE Ubezpieczenie społczene. To instytucja finansowa, która polega na tworzeniu funduszy i gromadzeniu na nich obowiązkowych składek od osób uczestniczących w danym systemie ubezpieczeniowym, które służą zabezpieczeniu pracowników oraz ich rodzin przed czasowym (macierzyństwo, choroba) lub stałym (inwalidztwo, starość, śmierć, brak pracy) brakiem możliwości zarobkowania. Ubezpieczenia społęczne są ubezpieczeniami obowiązkowymi i zaliczane są do finansów publicznych. Stanowią formę publicznej działalności finansowej objętej w określonym stopniu gwarancjami SP. ORGANY WYKONUJĄCE ZADANIA Z ZAKRESU US: - ZUS - OFE - Zakłady Emerytalne - Płatnicy składek (wszczególności pracodawcy) RODZAJE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH: - UBEZPIECZENIA EMERYTALNE (Polegają na comiesięcznej wypłacie określonej kwoty osobom, w wieku emerytalnym) - UBEZPIECZENIA RENTOWE (Polegają na comiesięcznej wypłacie okreśonej kwoty osobom, np. niezdolnym do pracy) - UBEZPIECZENIA CHOROBOWE (Polegają na wypłacie określonej kwoty w razie chorób oraz za urlopy macierzyńskie) - UBEZPIECZENIA WYPADKOWE Polegają na wypłacie określonej kwoty w postaci odszkodowań z tytułu chorób zawod.) POZOSTAŁE UBEZPIECZENIA NIEPODLEGAJĄCE POD ZUS: - UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE - FUNDUSZ PRACY - FUNDUSZ GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH SYSTEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH: - I FILAR - Obejmuje składki powszechne i obowiązkowe - II FILAR - Obejmuje składki inwestowane w OFE - III FILAR - Obejmuje składki dobrowolne (np. na Pracownicze Porgramy Emerytalne)
Słowo filar nie ma charakteru prawnego, należy przez nie rozumieć jakby podsystem zabezpieczenia emerytalnego. W ramach jednego dużego systemu ubezpieczeń społecznych można wyróżnić trzy podsystemy, z których każdy rządzi się odrębnymi regułami.
I FILAR I Filar - administrowany jest przez ZUS . Pierwszy i zasadniczy podsystem zabezpieczenia emerytalnego opiera się na zasadzie redystrybucji, tzn., że bieżące składki przeznaczone zostają na wypłaty dla aktualnych beneficjantów systemu - emerytów i rencistów. Zebrane prze ZUS składki nie są nigdzie inwestowane, ale przeznacza się je od razu na wypłaty dla pobierających świadczenia. Nowością są tu natomiast indywidualne konta każdego pracownika, prowadzone w systemie elektronicznym, na których zostanie dokładnie odnotowane, ile każdy do systemu wpłacił. Pierwszy filar jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników . ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH (ZUS): PRZEZNACZENIE SKŁADKI: 1. fundusz emerytalny , z którego finansowane są wypłaty emerytur, 2. fundusz rentowy , z którego finansowane będą wypłaty rent z tytułu niezdolności do pracy, i innych. 3. fundusz chorobowy , z którego finansowane są świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą itp. 4. fundusz wypadkowy , z którego finansowane są świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.


(…)

… poboru składek, z realizacji zadań zleconych, z dotacji na świadczenia gwar. WYDATKI ZUS: wydatki inwestycyjne, bieżące, wynagrodzeniowe KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO (KRUS) PRZEZNACZENIE SKŁADKI: 1. fundusz emerytalno-rentowy, z którego finansowane są wypłaty rolniczych emerytur, rent, dodatków itp. Dochodem tego funduszu są dotacje, a w mniejszym stopniu składki rolników. Świadczenie…

NADZÓR NAD I FILAREM - sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego (sprawuje też nadzór nad ZUS) NADZÓR NAD II FILAREM - sprawuje Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Do jej zadań należy także nadzór nad PPE oraz współdziałanie z ZUSem i z NBP w zakresie kształtowania polityki dotyczącej ubezpieczeń społecznych. Kompetencje KNUiFE: a) żądanie…
… dla aktualnych emerytów i rencistów, ale trafiają do specjalnie w tym celu utworzonych otwartych funduszy emerytalnych. Jest to filar kapitałowy, co oznacza, że wypłaty pochodzą w zasadzie wyłącznie z zainwestowanych składek osób ubezpieczonych. W tej sytuacji ustawodawca postanowił, iż osoby, które w chwili wejścia w życie reformy (1999r) ukończyły 50 rok życia, nie będą objęte filarem kapitałowym…
… papierów wartościowych obarczonych niewielkim stopniem ryzyka. Z chwilą przejścia na emeryturę oszczędności pracownika zostaną przekazane do specjalnie utworzonego zakładu emerytalnego, który będzie wypłacać emeryturę dożywotnią.
OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY (OFE): ORGANIZACJA:
- fundusz zarządzany jest przez spółki akcyjne, tzw. Powszechne Towarzystwa Emerytalne - kapitał akcyjny funduszu…
… pieniądze do banku, kupić obligacje czy wreszcie zafundować sobie polisę ubezpieczeniową. PRACOWNICZE PROGRAMY EMERYTALNE Polega na tym, że o dodatkową emeryturę pracownika martwi się pracodawca. W przypadku zmiany pracodawcy, pracownik ma zagwarantowane prawo do transferu zgromadzonych dotychczas środków. Pracowniczy program emerytalny można zdefiniować jako metodę zabezpieczenia emerytalnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz