Typy władzy i zarządzania wg. Maksa Webera Podstawowe typy panowania Posłuszeństwo - gdy określony rozkaz zostaje wykonany, przy czym wykonanie określonego rozkazu może opierać się na bardzo różnych motywach.
Można powiedzieć, że posłuszeństwo może być oparte na racjonalnej kalkulacji strat i zysków, co będzie jeśli będę posłuszna, a co będzie jeśli nie będę.
Czyli mamy do czynienia z pewną kalkulacją w kategoriach racjonalnych, co nam się bardziej opłaci na krótką metę, a co w dłuższym okresie czasu.
Motywem posłuszeństwa może być zasada zwyczaju, czyli są to takie sytuacje, w których my, albo członkowie naszej społeczności się zachowują w określony sposób.
Czyli, że odwołujemy się do pewnego zwyczaju, który istniał w danym społeczeństwie i możemy powiedzieć, że jeśli nasi rodzice, nasi dziadowie zachowywali się w określony sposób to my też tak powinniśmy.
W tym przypadku nie ma tego racjonalnego rozważania na temat strat i zysków, tylko mamy do czynienia z czymś, co opiera się na tym, że tak postępowano, na pewnym tradycjonalizmie .
Posłuszeństwo może mieć charakter emocjonalny, czyli może się opierać na przekonaniu, że jeśli nasz przywódca tak chce to my tak zrobimy ponieważ w niego wierzymy, czyli mówimy tu o zasadzie posłuszeństwa będącą wszech emocjonalnym związkiem z przywódcą.
Zasada racjonalnej kalkulacji jest charakterystyczna dla panowania legalnego, mówimy jest prawo stosujemy się do niego.
W przypadku panowania legalnego jest pewne prawo stanowione i to prawo może się zmieniać, ale gdy ono ma jakąś postać to do niego mamy się stosować, albo uznajemy że się nie będziemy stosować, czyli obliczamy sobie nasze straty i zyski.
Jeśli chodzi o posłuszeństwo oparte na zwyczaju, mówimy wtedy o typie panowania tradycyjnego. Czyli tego, które opiera się na wcześniejszych zaszłościach, na pewnych relacjach, które są uważane za normalne, naturalne (tak były postrzegane).
Jeżeli mówimy o emocjonalnej zasadzie posłuszeństwa, to mówimy o panowaniu charyzmatycznym. Nazwa wynika stąd , że my wierzymy, że wódz, przywódca, lider odznacza się pewnymi cechami, których w ważność wierzymy.
Te trzy typy posłuszeństwa występują wtedy, gdy w ogóle zakładamy ,że każde społeczeństwo musi działać w oparciu o możliwość egzekwowania poleceń i rozkazów, ponieważ inaczej zapanuje anarchia i chaos.
(…)
…. W przypadku tego typu przywództwa rzecz się opiera na emocjonalnym poparciu na wierze ludzi w to, że ta osoba może odegrać ważną rolę dla społeczeństwa. Przywódca charyzmatyczny rządzi, panuje ale jak w każdym systemie politycznym musi mieć aparat zarządzający. W przypadku Wałęsy i tego typu liderów musi on mieć pewien krąg zwolenników, tych którzy najsilniej wierzą w przywódcę i którzy wykonują różnego typu…
… w niego. Czyli podstawową relacją między aparatem , a przywódcą jest zaufanie i lojalność.
Jeżeli przywódca charyzmatyczny traci zaufanie do danej osoby to ją wyrzuca, tam się nie liczą tzw. umiejętności fachowe. Dobiera się ludzi bez względu na typ posiadanych umiejętności. Przywódca charyzmatyczny może utracić charyzmę w oczach ludzi na których się opiera np. wódz, który nie sprowadzi deszczu. Tutaj lider poddawany…
…, czyli domniemujemy wygra następne bitwy.
Czyli możemy powiedzieć, że jest tu jakby świecka postawa, świecka wartość, umiejętność, talent wojskowy. Możemy powiedzieć, że jest to inna cecha np. ktoś jest prorokiem, czyli postrzegamy go jako osobę, która potrafi przewidzieć przyszłość, jest to osoba o pewnych szczególnych cechach polegających na możliwości jasnowidzenia.
Np. w prymitywnych plemionach ludzie wierzą…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)