Typologia stylów kierownictwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typologia stylów kierownictwa - strona 1 Typologia stylów kierownictwa - strona 2 Typologia stylów kierownictwa - strona 3

Fragment notatki:

Typologia stylów kierownictwa na podstawie kryterium; relacje „przełożony -podwładny” w procesie kierowania. Metoda kierowania polega na wymieszaniu 3 elementów kierowania.
Metody dyrektywne -przeważają zlecenia i bodźce (argumenty w oddali)/
Metody integratywne (?)- przeważają zlecenia i argumenty (bodźce w cieniu). Wybrane metody kierowania jest trudna sprawa. Inna metodę wybierze dowódca ,jednostki, a inna kierownik sklepu. Metody podręcznikowe podają style w czystej postaci. Są rożne style kierownictwa w zależności od osobowości kierownika (styl impulsywny, choleryk, flegmatyk). Biorąc pod uwagę stosunki miedzy przełożonym a podwładnym w procesie kierowania rozróżniamy następujące style kierowania:
-                     styl autokratyczny,
-                     styl demokratyczny,
-                     styl nie ingerujący.
3.1.1. styl autokratyczny Założenia kierownika autokraty jest następujące:
Ludzie dzielą się na:
-                     tych którzy nadają się na kierowników (kierownicy) -                     tych którzy się nie nadają ( wykonawcy)
Błąd polega na tym, ze jest to podział wartościujący na lepszych i gorszych. Ci, którzy nie nadają sie na kierowników sa ( według autokraty) nielojalni, niesolidni, głupi i leniwi. Niebezpieczeństwo polega na tym, ze w ten sposób można modelować każdego pracownika i prędzej czy później stanie się on taki, a kierownik stwierdzi, ze miał racje. Taki kierownik koncentruje w swoim ręku prawo do decyzji w najdrobniejszych nawet sprawach. Jest bardzo konsekwentny. Niechętnie przyjmuje przejawy inicjatywy. Pozytywnie ocenia donosicielstwo, lizusostwo - bo chce wiedzieć wszystko o pracownikach. O sobie natomiast udziela tylko niezbędnych informacji woli oddziaływać za pomocą kar niż nagród. W skrajnych przypadkach (gdy jest despota) taki szef może przekształcić się w „kacyka”, który traktuje podwładnych jak swoich poddanych. W komórce przez niego kierowanej pod jego nieobecność nie można załatwiać najmniejszej sprawy. Można wyróżnić autokratów: a)      życzliwych b)      surowych c)      nieudolnych Autokrata życzliwy jest ludzki i przejawia odpowiedzialność za „swoich ludzi”. Dba o ich wynagrodzenie, oczekuje od nich życzliwości. On decyduje za pracowników, co jest dla nich dobre a co zle -traktując ich jak dzieci.. Autokrata surowy to człowiek zdecydowanie apodyktyczny ale sprawiedliwy. Oczekuje on od swoich ludzi żelaznego przestrzegania ściśle określonych zasad- jest terminowy, punktualny, a przede wszystkim pryncypialny. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz